Rakouský dohled nad finančním trhem (FMA) v pondělí prodloužil zákaz nekrytých spekulativních transakcí na pokles cen akcií tamních bank a pojišťoven. Zákaz bude nyní platit až do konce února příštího roku, i když původně měla platnost zákazu skončit letos v září. Akcie bank vedly pokles akciových trhů a regulační orgány se obávají, že sofistikované spekulace typu "shortselling" by pokles mohly ještě urychlit.

Ani od října tedy nebude možné využívat transakcí, které se v branži označují jako "naked shortselling". K zákazu těchto praktik sáhly některé země ve snaze tlumit dopady propadu bankovních titulů na zbytek trhu. Akcie bank a pojišťoven se ocitly ve volném pádu loni na podzim v reakci na kolaps banky Lehman Brothers.

V Rakousku se zákaz vztahuje na dvě banky a dvě pojišťovny, jejichž akcie se obchodují na burze. Je to Erste Group Bank, Raiffeisen International, Uniqa a Vienna Insurance Group.

Spekulace na vlastní riziko 

Při spekulaci na pokles cen akcií určitého podniku spekulant prodává akcie, které nevlastní. Akcie si pouze vypůjčí a prodá. Pak čeká, zda kurz opravdu klesne. Pokud ano, akcie později na trhu koupí levněji a vrátí původnímu majiteli. Zisk, který vzniká pohybem kurzu, si spekulant nechá.

Pokud ale původní záměr spekulantovi nevyjde, mohou být ztráty z takové transakce teoreticky nekonečné. Loni to poznali investoři, kteří spekulovali na pokles cen akcií německé automobilky Volkswagen, když se jedna akcie prodávala asi za 200 eur. Většina lidí tehdy čekala, že akcie kvůli problémům v automobilovém sektoru budou dál klesat.

Pak ale jiná automobilka Porsche nečekaně oznámila, že má nad Volkswagenem přes akciové opce už prakticky kontrolu. Na trhu vznikla panika, že není dost volných akcií na vystoupení ze spekulativních sázek na prodej, a kurz akcií se během dvou dnů vyšplhal až na 1000 eur. Skokový růst akcií zkřížil plány třeba německému miliardáři Adolfu Mercklemu, který finanční problémy neunesl a spáchal sebevraždu.