Pokud během příštích dvanácti měsíců nepřevezmeme iniciativu a nezastavíme aktivitu vzbouřenců, hrozí, že Taliban už nikdy neporazíme. Před tímto scénářem varuje ve své tajné zprávě velitel spojeneckých jednotek v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. 

Šestašedesátistránkový dokument zveřejnil list The Washington Post. Na žádost americké vlády ale z bezpečnostních důvodů některé pasáže vynechal.

Ze zprávy vyplývá, že aby se spojencům podařilo zvrátit situaci ve svůj prospěch, bude třeba nová strategie. A podle interpretace světových médií také další posily.

"Pokud nebude mít koalice odpovídající prostředky, riskuje delší konflikt, více obětí, větší finanční náklady a zásadní oslabení politické podpory. Každé z těchto rizik může znamenat nezdar celé mise,“ varuje odpovědné činitele v Pentagonu McChrystal.

Desetitisíce nových vojáků

Zároveň ale McChrystal upozorňuje , že „je realistické očekávat, že počet obětí z řad Afghánců i mezinárodní koalice vzroste“. 

Podle světových médií přesto tento veterán Války v Zálivu požádá Bílý dům během příštích týdnů o desítky tisíc dalších mužů. Agentura Reuters odhaduje jejich množství na asi třicet tisíc. O zhruba stejný počet přitom byly americké jednotky posíleny již během letošního roku a do konce roku by počet vojáků z USA v Afghánistánu měl stoupnout na 68 tisíc.

Letošní rok byl přitom pro koaliční jednotky vůbec nejhorším od začátku invaze. Podle serveru iCasualities.org tu letos padlo 362 spojeneckých vojáků, za celé trvání „Operace trvalá svoboda“ vyhlášené administrativou Geroge W. Bushe v roce 2001 zaznamenaly spojenecké armády 1407 obětí.

Obama navíc v otázce vyslání dalších posil čelí odporu veřejnosti i některých politiků z Demokratické strany. Proti válce se v posledním průzkumu pro CNN vyslovilo 55 procent Američanů, zatímco pouhých 39 procent afghánskou vojenskou kampaň podpořilo.

V rozhovoru pro několik amerických televizí Obama v neděli řekl, že nyní chce dát jistý čas zvážení budoucí válečné strategie USA v Afghánistánu a teprve poté se rozhodne, zda budou vyslány další jednotky.

Nová strategie: Chránit civilisty a zapojit afghánskou armádu

Již dříve média přinesla informace o tom, že McChrystal ve své zprávě zároveň požaduje „dramaticky odlišný přístup“ k vedení války proti Talibanu. Součástí této „revoluční“ změny by pak mělo být především angažování řadových Afghánců.

"Problém spočívá částečně v našem konvenčním stylu vedení války. Povstalce musejí nakonec porazit Afghánci," prohlásil McChrystal, který připomněl, že cílem kampaně "je naplnění vůle afghánského lidu".

Již po svém nástupu do funkce letos na jaře zavedl McChrystal zásadní změny ve vojenské strategii koaliční armády. Vojáci by se nyní měli soustředit především na zajištění bezpečnosti civilních obyvatel a získat tak zpět jejich důvěru.

„Zaměstnáni ochranou našich vlastních sil jsme fungovali způsobem, který nás fyzicky i psychologicky vzdaloval od lidí, které máme ochraňovat,“ kritizoval absolvent West Pointu předchozí postup spojeneckých vojsk v Afghánistánu.

McChrystalova snaha o získání přízně běžných Afghánců ale nedávno získal výraznou trhlinu, když po náletech NATO na cisterny unesené Talibanem zemřely desítky civilistů.

Chybuje afghánská vláda i NATO

McChrystal ve zprávě také kritizuje afghánskou vládu za to, že jí lidé přestali věřit. "Slabost státních institucí, rozšířená korupce a zneužívání moci různými představiteli, i vlastní chyby ISAF (Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu) dávají Afgháncům málo důvodů, aby svou vládu podporovali," podotkl McChrystal.

Pod nátlakem veřejnosti se nyní v mnoha dalších zemích, které mají v Afghánistánu své vojáky, začíná mluvit o termínu stažení. „Jsme všichni přesvědčeni, že nejlepší pro ně bude co nejdříve odejít,“ uvedl například nedávno na adresu italských jednotek Silvio Berlusconi.

K použití slova „ústup“ vyzval také kanadský senátor Colin Kenny a otázka vojenské přítomnosti v Afghánistánu je důležitým tématem předvolební kampaně v Německu.

Spojenci USA z NATO a dalších zemí (například Austrálie), mají v Afghánistánu asi čtyřicet tisíc mužů.