Objevit v přehršli aktuální české seriálové produkce skutečně zajímavý původní televizní seriál není právě snadné. Komerční televize se už před lety zhlédly v nekonečných soap-operách, které jim díky stabilní divácké popularitě i letos na podzim zajišťují vysokou sledovanost. Diváci tak na obrazovkách bloudí z Ulice do Ordinace či na Letiště, společně se seriálovými hrdiny prožívají Velmi křehké vztahy, které tu a tam "naředí" některá reality show. Producenti i reklamní zadavatelé se radují.

Přesto se v komerční seriálové produkci občas objeví projekt, který má potenciál zaujmout i náročnější publikum. Loni na podzim na sebe strhly pozornost novácké Soukromé pasti. Letos mají podobné ambice konkurenční Primou dlouho dopředu propagované Přešlapy.

Nejen konzumní zábava

První epizodu nového seriálu odvysílá Prima na svém hlavním kanálu dnes večer. A prvních několik dílů třináctidílné první řady seriálu, které už měli novináři šanci zhlédnout s předstihem, naznačuje, že se na českém televizním trhu po dlouhé době urodil ambiciózní projekt, který by mohl oslovit i mladší publikum zhýčkané zahraniční produkcí, jež je k vidění na kabelových či nových digitálních stanicích.

Třicátníci píší o sobě

Příběhy ze života šesti třicátníků v různých etapách milostných vztahů i kariérních posunů láká na hvězdné obsazení, jemuž vévodí David Novotný, Filip Blažek a Jitka Schneiderová. Předností však nový seriál má mnohem víc.

Prima si Přešlapy nechává vyrábět na klíč od pražské produkční společnosti Film Brigade. Za ní stojí dvojice uznávaných producentů Vratislav Šlajer a Petr Bílek, kteří Film Brigade před třemi lety založili jako sesterskou společnost jejich firmy Bionaut Films (do českých kin letos uvedla například ceněný snímek Kdopak by se vlka bál, úspěšný i na festivalu Berlinale).

Přešlapy režíruje tvůrčí dvojice Jaroslav Fuit a Katarína Šulajová podle scénářů Terezy Dusové a Richarda Malatinského. Možná i fakt, že také hlavnímu tvůrčímu kvartetu je okolo třiceti let, dodává Přešlapům na autenticitě. Problémy, které tu hlavní hrdinové řeší, není třeba uměle šroubovat nečekanými zvraty. Stačí vsadit na dobře napsané, pointované dialogy. A také na situační humor.

Přešlapy jsou navíc volně inspirovány britským komediálním seriálem Cold Feet (Šest v tom), který s velkým úspěchem v letech 1998 až 2003 vysílala stanice ITV. Scenáristé reálie i vztahové a společenské problémy šesti hlavních hrdinů výrazně pozměnili a přesunuli do českého kontextu. A ačkoliv zvnějšku Přešlapy sázejí na úhledné ateliérové prostředí a interiéry přeplněné designovým nábytkem, od běžné tuzemské "tovární" seriálové produkce se výrazně liší. Od počátku překvapí třeba ne zcela typickým vypravěčským rámcem. Namísto lineárně se odvíjejících epizod sázejí Přešlapy na retrospektivy, časové smyčky, zápletky některých epizod od sebe chronologicky dělí i několik měsíců. Některé situace jsou líčeny dvakrát po sobě - jednou z pohledu ženy, podruhé z hlediska jejího mužského protějšku.

Právě nápaditá vypravěčská linka a přesně vykreslené charaktery šesti hlavních hrdinů stojící na genderových protikladech (ona hledá lásku na celý život, on na celý měsíc) činí z Přešlapů projekt, který v současné české televizní produkci působí trochu jako zjevení.

Související