Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se zodpovídá Valnému shormáždění a Radě bezpečnosti OSN, provedou inspekci nově objeveného íránského jaderného zařízení 25. října. Po jednáních v Teheránu to v neděli řekl generální tajemník agentury Muhammad Baradej. Nedlouho poté íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád podle médií prohlásil, že mezi Íránem a MAAE nezůstává žádná nejasná otázka, a to díky "dobré spolupráci".

Agentura AFP kromě toho informovala, že 19. října se ve Vídni sejdou zástupci USA, Francie a Ruska, aby s Teheránem probrali možnosti a způsoby obohacování uranu v budoucnosti.

Baradej novinářům řekl, že jeho jednání o podmínkách nových inspekcí v íránských jaderných zařízeních byla úspěšná. Spor o jádro může být podle něj vyřešen pomocí diplomacie a vztahy Západu a Íránu se vyvíjejí od "spiknutí" ke "spolupráci".

"Díky dobré spolupráci mezi Íránem a MAAE byly vyřešeny důležité otázky a mezi Íránem a agenturou žádná nejasná otázka nezbývá," prohlásil podle íránské agentury ISNA Ahmadínežád. Také šéf Íránské organizace pro jadernou energii a viceprezident Alí Akbar Sálehí uvedl, že jednání s Baradejem byla úspěšná.

Uran pro Írán by mohly obohacovat Rusko a Francie

MAAE chce za tři týdny provést inspekci v zařízení na obohacování uranu, které leží nedaleko posvátného města Kómu. "Je pro nás důležité, abychom ohledně Kómu naplno spolupracovali," řekl šéf MAAE. Írán souhlasil s inspekcemi agentury v zařízení na čtvrteční schůzce se šesti velmocemi ve švýcarské Ženevě.

Podle Baradeje je potřeba vyslat do Íránu inspektory, kteří by potvrdili, že záměry Íránu jsou mírumilovné. Baradej v neděli dodal, že neexistuje konkrétní důkaz, že Írán usiluje o jaderné zbraně, nicméně MAAE je i nadále znepokojena kvůli možnosti, že by tomu tak mohlo být.

Podle AFP by zástupci tří mocností a Íránu měli 19. října ve Vídni hovořit o způsobech, jak v budoucnosti bez nebezpečí dopomoci Íránu k obohacenému uranu. Právě kvůli tomuto procesu Západ Teheránu nedůvěřuje. Domnívá se, že Írán chce vyrobit jadernou bombu.

Íránský delegát minulý týden v Ženevě souhlasil s tím, že jeho země by mohla posílat slabě obohacený uran k dalšímu obohacení do jiných zemí. Jde o uran potřebný pro výzkumný reaktor a obohacovat pro Íránce by ho mohly Rusko a Francie.