Radnice ústecké čtvrti Neštěmice chce zbourat nájemní domy v Matiční ulici, ve kterých žili nepřizpůsobiví obyvatelé. Před deseti lety je radnice nechala kvůli hluku a nepořádku oddělit betonovým plotem, který se stal pro mnohé symbolem rasismu a problémů soužití mezi Romy a majoritní společností v Česku, od starousedlíků v sousedních rodinných domcích.

Ve dvou nájemních obecních domech dnes už téměř nikdo nebydlí. Starostka Neštěmic Liana Wagnerová ČTK řekla, že jedinou komplikací bránící demolici je vlastnictví třetího opuštěného domu, který městu nepatří. Místo chce radnice nabídnout ke komerčnímu využití.

Wagnerová uvedla, že radnice už delší dobu nájemníkům z domů, kde žili sociálně nepřizpůsobiví, neprodlužuje nájemní smlouvy. Jeden dům je neobydlený a zazděný, druhý je téměř celý také nepřístupný. Vít Kučera ze společnosti Člověk v tísni, která má v Matiční ulici nízkoprahové centrum, ČTK řekl, že lidé se z domů odstěhovali hlavně do ubytoven.

Místo domů třeba autosalon

Podle starostky současný majitel třetího domu s ním nic nedělal. Je ho údajně ochotný prodat, ale za vysokou částku, kterou radnice dát nechce, protože by ještě musela platit náklady na demolici. Pokud se přeci jen podaří budovy zbourat, místo by mohlo podle radnice sloužit ke komerčnímu využití, například jako místo pro autosalony, které jsou v jeho sousedství hned dva.

Ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule uvedl, že se změnila i bezpečnostní situace v Matiční ulici. Protože tam téměř nikdo není, strážníci tam prý nemají skoro nic na práci. Městská policie má v ulici služebnu v jednom z domů, ale hodlá ji příští rok zrušit.

Situace se zlepšila, stížnosti ale stále chodí

Wagnerová uvedla, že stížnosti od starousedlíků samozřejmě stále na radnici chodí, přičítá je hlavně dlouhodobě nedobrým vztahům mezi nimi a nepřizpůsobivými, kteří žijí v ulicích okolo Matiční. "Ale máme místa, kde je dnes situace mnohem horší," uvedla.

Kučera tvrdí, že během let, co v ulici působí jejich centrum, se podařilo vyřešit i některé problémy tamních lidí, převážně Romů. Podle něho se podařilo hlavně zamezit zadlužení lidí u lichvářů. Míní, že pokroku se podařilo dosáhnout v některých sociálně vyloučených rodinách nejen z Matiční ulice, ale i jiných ústeckých čtvrtích. Terénní pracovníci například do rodin docházejí děti doučovat.

Plot v Matiční ulici stál od 13. října do 24. listopadu 1999. Město ho nechalo zbourat poté, co mu vláda slíbila deset milionů korun na vykoupení tří rodinných domků od starousedlíků a na sociální programy. Plot je nyní součástí oplocení ústecké zoologické zahrady, jedna jeho část je ve vlastnictví ústeckého muzea. Připomíná tam podle historiků události, které Ústí nad Labem dostaly na stránky médií v celém světě.