Na hřebenech Krušných hor v noci na úterý napadl první sníh. Po ránu sněžilo ve výškách od 800 metrů nad mořem. Na některých místech leží asi pět centimetrů sněhu a pořád sněží, řekl dopoledne ČTK náčelník Horské služby pro Krušné hory Rudolf Chlad.

Na Klínovci bylo ráno 1,6 stupně pod nulou. Teploty okolo nuly jsou ale i v nižších polohách, je proto možné, že se sníh objeví i tam. V Karlových Varech byl ráno podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jeden stupeň nad nulou.

"Drobně sněžilo celou noc a na silnicích už zůstává sněhový poprašek. A od rána sněží také. Ale je to brzo, doufejme, že ještě sníh sleze," řekl starosta Bublavy na Sokolovsku Igor Jirsík.
Podle pozorovatele ČHMÚ Rudolfa Kovaříka ze Šindelové na Sokolovsku sníh ve vyšších polohách zůstává. "Lidé by si měli dát pozor na silnicích. I tam, kde ještě není sníh, zůstává na silnicích kluzká vrstva z listí, na které se dá snadno uklouznout," upozornil.

Podle předpovědi by sněhové přeháňky měly v Karlovarském kraji trvat i ve středu. Po ránu by měly být teploty dva stupně pod nulou. Oteplení by mělo přijít až v dalších dnech.

Na Churáňově leží dva centimetry

První sníh v úterý napadl i na jihu Čech. Na šumavském Churáňově leží dva centimetry. V nížinách se objevovaly zatím jen přeháňky deště se sněhem, na zemi ale vločky okamžitě tály. Výraznější sněžení očekávají meteorologové ve středu a ve čtvrtek, kdy by na hřebenech hor mohlo napadnout až 30 centimetrů, řekl ČTK českobudějovický meteorolog Jaroslav Hintermüller.

"Ve středu, jak se bude ochlazovat, tak v nižších polohách bude sněžit nebo bude déšť se sněhem. Ale sníh se zatím na zemi udržovat nebude, protože zem je ještě teplá," uvedl meteorolog.

Dodal ale, že v polohách nad 600 metrů už bude sníh zůstávat. Na horách napadne během středy a čtvrtka až 20 centimetrů, na hřebenech hor může být pokrývka ještě o deset centimetrů vyšší.

V Krkonoších asi pět centimetrů

V Krkonoších v noci na úterý napadlo asi pět centimetrů sněhu. Řidiči by při jízdě do nejvyšších partií hor měli být velmi opatrní. Například na silnici na hřebenové Pomezní boudy leží od dvou do pěti centimetrů sněhu, řekl ČTK dispečer trutnovských silničářů.

"Sníh na silnici na Pomezní boudy leží zhruba od Spáleného Mlýna. Vyslali jsme tam sypač s pluhem," řekl dispečer. Upozornil na to, že ve vyšších polohách hor je hustá mlha a viditelnost je minimální. Ostatní silnice na Trutnovsku jsou holé a sjízdné bez omezení.

Ochlazení o více než 20 stupňů

Během týdne meteorologové zaznamenali prudké ochlazení. "Minulou středu bylo 26 stupňů v Českých Budějovicích a dnes bude dva až pět stupňů Celsia, takže to je ochlazení o více než 20 stupňů," doplnil Hintermüller.

Související