Meteorologové varují před větrem a silným vytrvalým sněžením, které způsobí tvorbu závějí a sněhových jazyků. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od úterý do čtvrtka pro téměř celé území Česka.
 
Na horách na severu země může napadnout až 70 centimetrů sněhu, vítr může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Vítr bude nejprudší ve středu, kdy se v polohách nad 500 metrů na mořem budou tvořit sněhové jazyky, v horských oblastech, zejména na severu a severovýchodě, i závěje.

Podle meteorologů by mohlo v Jizerských horách napadnout až 70 centimetrů sněhu, v Krkonoších a Orlických horách 40 centimetrů, v Krušných horách a na Šumavě kolem 30 centimetrů a na Českomoravské vrchovině asi 20 centimetrů sněhu.
ČHMÚ upozorňuje, že silný vítr a sníh mohou lámat větve stromů a poškodit lesní porosty, v horských oblastech na severu a severovýchodě Česka hrozí i výpadky elektrického proudu.

Řidiči by se v následujících dnech neměli vydávat na cestu bez zimních pneumatik, při cestách do hor by měli mít i sněhové řetězy.

V noci na středu teploty klesnou na +3 až -1 stupeň Celsia. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů.
Související