V soutěži by se utkali čínští interpreti sentimentálních písní s kolegy z Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Ruska. Těchto šest zemí je členy SCO.

Zatím není jasné, jestli by se soutěže zúčastnily i Mongolsko, Írán, Indie a Pákistán, které mají v organizaci status pozorovatele.

Hudební soutěž Eurovize se poprvé konala v roce 1956 a navzdory občasné nálepce "přehlídka kýče" ji sleduje v televizi až sto milionů lidí. V Česku však o ni velký zájem není a vyvolala negativní ohlasy u části hudební kritiky. Česká televize proto rozhodla, že se Česká republika příštích ročníků již nebude soutěže účastnit.

Soutěže, kterou pořádá Evropská vysílací unie (EBU), se účastní země starého kontinentu a jeho nejbližší sousedé. Vítěze určuje zdlouhavý hlasovací proces, jenž občas působí, že se opírá o geopolitické faktory spíše nežli o hudební předpoklady. Zatím poslední ročník soutěže hostila letos v květnu Moskva. Českou republiku tam reprezentovala skupina Gipsy.cz.

Mezi vítězi Eurovize byli v minulosti například švédská skupina ABBA, britský zpěvák Cliff Richard či Rakušan Udo Jürgens.
Související