Ještě ve středu to vypadalo, že Írán přistoupí na návrh Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). O den později je ale vše jinak. "S vývozem svého slabě obohaceného uranu k dalšímu obohacení v cizině nesouhlasíme," vzkázal zástupce Íránu Mohammad Rezá Bahonar.

"Západ nám říká: vy nám dáte svůj uran obohacený na 3,5 procenta a my vám dáme palivo pro váš reaktor. To je pro nás nepřijatelné. Se zárukami je MAAE povinna palivo nám poskytnout," sdělil Bahonar.

Ještě ve středu po dvoudenním jednání íránských představitelů se zástupci USA, Francie a Ruska ve Vídni média informovala o tom, že by Teherán mohl na návrh přistoupit.

Oficiální představitelé islámské republiky se ale k záležitosti zatím nevyjádřili.

Návrh o vývozu uranu obsahuje výzvu, aby Írán poslal asi tři čtvrtiny svého obohaceného uranu do zahraničí, kde bude přeměněn na palivo nezbytné pro výzkumný jaderný reaktor.

Dohoda by zaručila, že by se z Íránu odčerpala velká část jeho zásob obohaceného uranu, což by přinejmenším zpomalilo nebo oddálilo jeho případné zbrojní úmysly.

Íránci od začátku jednání tvrdili, že se technologie obohacování uranu nevzdají. Obohacují ho v Natanzu a nedávno přiznali, že budují novou továrnu u Kommu.