Oběť sexuálního skandálu režiséra Romana Polanského požádala kalifornský soud, aby její případ zastavil. V žádosti, kterou její advokát Lawrence Silver podal v pátek, podle agentury AP uvádí, že od 26. září, kdy švýcarská policie Polanského zatkla, obdržela téměř 500 telefonátů s prosbou o vyjádření. Ženu, která nyní žije na Havaji, prý také novináři pronásledují.

Začala kvůli tomu údajně trpět neupřesněnými zdravotními obtížemi a obává se, že vinou této pozornosti může přijít o práci. Chce prý jen, aby byla nechána na pokoji.

V roce 1977, kdy jí bylo 13 let, přiměl Polanski Geimerovou (tehdy pod dívčím jménem Gaileyovou) k sexu. Před tím ji údajně opil a omámil barbituráty. K pohlavnímu styku s nezletilou, který americké zákony považují za znásilnění, se později před losangeleským soudem přiznal.

Strávil kvůli tomu 42 dní ve vězení. Když mu hrozilo, že půjde za mříže na delší dobu, utekl v únoru 1978 do Evropy a za oceán se už nevrátil, ani v roce 2003 na převzetí Oscara za režii filmu Pianista.


Tři desetiletí unikal americké justici, až ho na konci září zatkla na základě amerického zatykače švýcarská policie v Curychu. Na tamní filmový festival si tvůrce snímků Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť nebo Ples upírů přijel převzít cenu za celoživotní dílo. Nyní čeká v cele, zda jej Švýcarsko vydá do USA. Američané o to požádali minulý týden.

 

Související