Podle průzkumu agentury Mag Consulting si v závěru letní sezony koupí zájezd o deset až 15 procent více seniorů než loni. Cestovní kanceláře trend potvrzují, velký zájem prý je o lázeňské pobyty, z přímořských zemí vede Egypt.

"Podle našich zjištění přesunuli důchodci svou dovolenou kvůli finanční nejistotě z jara na podzim. Dá se tedy očekávat, že tržby cestovním kancelářím zvýší právě tato skupina," uvedl ředitel Magu Jaromír Beránek. Připomněl zároveň, že starší lidé nejčastěji využívají posezonní nabídky, neboť ceny se oproti letním prázdninám snižují zhruba o třetinu.

"V průběhu podzimních měsíců prodáváme zájezdy zejména do českých a slovenských lázní. Nejpočetnější skupinou, která nakupuje tyto pobyty, jsou převážně starší klienti," uvedl obchodní ředitel CK Vítkovice Tours Libor Šugárek.

Podle Tomáše Brejchy z Čedoku roste také zájem o termální lázně v Maďarsku. Nejvíce prý nabídku využívají páry, které již mají odrostlé děti. "Jde o významný segment, a to z důvodu, že se v daném období realizuje minimum ostatních zájezdů. Ve většině destinaci není vhodné počasí," řekl Brejcha.

 

Kromě lázní evidují cestovní kanceláře velký zájem o víkendové zájezdy do evropských metropolí, jako je Paříž, Řím, Londýn nebo Istanbul. Například Čedok zaznamenal ve srovnání s loňskem desetiprocentní nárůst poptávky. Za koupáním zase Češi nejraději létají na podzim do Egypta.

Zatímco ve většině středomořských států pro české "cestovky" končí sezona koncem října, do Egypta se létá celoročně. U největšího internetového prodejce zájezdů, společnosti Invia, je Egypt letos na podzim na prvním místě s třetinovým tržním podílem. Loni jeho podíl činil čtvrtinu.

 

"Právě podzimní měsíce patří v Egyptě k velmi oblíbeným. V turistických střediscích je už zpravidla klidněji i levněji. Toto období ve zvýšené míře dle našich prodejů využívají osoby vyššího středního věku, to znamená mezi padesátkou a šedesátkou," sdělila ČTK marketingová ředitelka Firo-tour Pavlína Pešová.

Daniel Plovajko z CK Fischer doplňuje hlavní podzimní cílovou skupinu o rodiče s předškolními dětmi. Na podzim prý dostanou za stejnou cenu dovolenou mnohem vyšší kvality než v létě, kdy jsou zájezdy dražší. "V poslední době s námi létají také manželé na svou druhou letní dovolenou. Na rozdíl od prázdnin však s sebou neberou děti, chtějí si užít dovolenou jen ve dvou," uvedl Plovajko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru