Zpěvák Karel Gott převzal na státní svátek 28. října na Hradě z rukou prezidenta Václava Klause státní vyznamenání. Medaile symbolicky završila jeho uměleckou kariéru protkanou mimo jiné 34 vítězstvími v anketě Zlatý, resp. Český slavík.

Podle zákona uděluje hlava státu Medaile Za zásluhy osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů.

Ocenění má tři stupně, sedmdesátiletý Gott získal to nejvyšší. Obdobně jako v minulosti například fotbalista Antonín Panenka, herec Boris Rösner nebo výtvarník Adolf Born.

V soukolí režimu

Málokteré vyznamenání vzbudilo v minulosti takovou diskuzi, jako včerejší ocenění zpěváka označovaného za "Zlatý hlas z Prahy". Medaili obdržel v předvečer 20. výročí pádu komunistického režimu, v jehož vodách dokázal aktivně plavat.

V roce 1977 mu byl propůjčen titul Zasloužilý umělec, v témže roce připojil svůj podpis pod Antichartu, prohlášení odsuzující Chartu 77, v roce 1985 získal titul Národní umělec ČSSR. Přitom před 22 lety se zúčastnil natáčení písně Můj bratr Jan věnované Janu Palachovi.

Československá StB v roce 1971 dokonce zahájila vůči Gottovi trestní stíhání. Byl obviněn z trestného činu opuštění republiky, když bez povolení zůstal v západním Německu. V období "cvičné emigrace" si stěžoval v dopise tehdejšímu generálnímu tajemníkovi KSČ Husákovi, že se jeho písně dostaly na seznam zakázaných skladeb pro rozhlas a televizi, ačkoli se prý nikdy neangažoval pro žádný politický směr.

Moderovaná debata 

Čtenáři iHNed.cz tento týden diskutovali, zda bylo vhodné udělit Gottovi Medaili za zásluhy: Zasloužil se o stát v oblasti kultury a umění, čím konkrétně? A jak hodnotíte jeho působení v socialistickém Československu?

(redakční výběr)

me333
Určitě, Karel Gott je fenomén... nebýt Karla Gotta tak česká hudební scéna úmírá.
Je hodně dobrých a vynikajících muzikantů, ale žádný se neprosadil a nepůsobí tak věrohodně jako Karel Gott....vyzařuje kvalitou, solidností, a špičkovou intonací..dělá dobrá jméno ČESKÉ REPUBLICE, po celém světě....i v socialistickém Československu působil velice nepodjatě a soustředíl se vyloženě na hudbu...soudím dle televizních záznamů...prostě super zpěvák a člověk... 

Standa, Praha
Nevím proč se útočí na Gotta.To je člověk,který vždy odvedl profesionální výkon.Co pí.Veškrnová také podepsala Antichartu.V tomto státě je chlív,který se nevyčistí ani za 50 let.Protože garnitura,která se tady chopila moci po r.1989 nadělala další nepravosti.Protože mi nebyl vrácen majetek po rodičích a mnoha dalším,ale naopak zašantročen lidem,kteří ho měli vyhlídnutý tak křivdy pokračují.Kdyby Gott se protivil tak nikdy nenazpíval mnoho pěkných písniček.

Skácel Ivan ,Skalná
Rozhodně toho udělal pro rebubliku z hlediska její reprezentace více, než kterýkoliv dnešní politik, nebo jeho tzv.kritici.Jeho písně na rozdíl od nich v jeho podání, jsou nesmrtelné po několik generací a na dlouhou dobu.Takového zpěváka populárních písní jsme v minulosti ještě neměli a dlouho mít nebudem.

Honza, Ostrava
Klaus pozvanim a ocenenim Gotta, devalvuje spolecenskou hodnotu "Medaile za zasluhy" - Gott nepatri na stejny seznam lidi, kteri dokazali vic nez jen parazitovat v totalitnim systemu. Pocet ziskanych "slaviku" neni relevantni hledisko pri rozhodovani o vhodnych kandidatech na Medaili za zasluhy. Cela vec nicmene napadne souzni s Klausovou teorii o "zhrouceni komunismu" - kdy podle neho stacilo pouze prihlizet. Klaus je bohuzel tezce postizen komplexem "Havel" a tak me nemuze prekvapit zadnou dalsi zhovadilosti.
Dan, Praha
Gott se zasloužil významně o obranu vlasti. Zpíval bratrské sovětské armádě v Milovicích.
Také se zasloužil o bezpečnost státu. Ve svém statečném projevu na Antichartě odhalil nebezpečné hnízdo zaprodanců a ztroskotanců.
Gott je model příkladného českého občana a hrdiny. 
Související