Index ekonomického klimatu (ESI) se za říjen opět zlepšil v zemích eurozóny i v celé Evropské unii. V eurozóně se index zvýšil na 86,0 bodu a v Evropské unii na 86,2 bodu, oba ukazatele vzrostly o 3,4 bodu. Uvedla to ve čtvrtek Evropská komise.

Říjen představuje sedmý měsíc zlepšení za sebou v eurozóně i EU; indexy rostou od března letošního roku. Jsou ale na úrovních pod dlouhodobými průměry.

V Česku zůstal tento index na 71,5 bodu jako v září. Zlepšila se nálada ve službách, ale klesla v průmyslu, mezi spotřebiteli a v maloobchodě. Stagnaci vykazuje výstavba.

Ekonomická nálada roste v Itálii nebo v Německu

Index nálady v průmyslu vzrostl o čtyři body v EU a tři body v eurozóně a představuje největší příspěvek k růstu v obou regionech. Firmy nyní využívají své kapacity s mírným zlepšením než v létě. V eurozóně je to 70,7 procenta a v EU 71,4 procenta kapacit.

Zlepšení vykázala většina členských států. Z velkých zemí stoupla ekonomická nálada v Itálii, Německu, Británii a Francii. Mírný byl vzestup v Polsku, Španělsku a Nizozemsku.

Důvěra se zlepšila i mezi spotřebiteli, a to o dva body v EU a jeden bod v eurozóně. Jejich důvěru zlepšil zejména celkový ekonomický výhled.

Hodnota indexu BCI, který hodnotí podnikové klima, vzrostla na minus 1,78 bodu ze záporných 2,07 bodu za září. Jde o sedmý měsíc zlepšení za sebou. Do záporných čísel klesl tento index v srpnu minulého roku a nejníže se v nynější hospodářské krizi dostal letos v březnu. Tehdy klesl na minus 3,28 bodu a od té doby roste. BCI na rozdíl od Evropské komise sleduje pro změnu Eurostat.