Její nitky byly zachovány v usazeninách jantaru na jihoanglickém křídovém pobřeží ve Východním Sussexu. Výzkumný tým Martina Brasiera z Oxfordské univerzity zveřejnil senzační nález v odborném magazínu Journal of the Geological Society.

Jantar našel v Bexhillu "lovec zkamenělin" Jamie Hiscocks a jeho bratr Jonathan, uvedl britský zpravodajský server BBC. Podle Brasiera vznikl hastingský jantar krátce poté, co se vyvinuly první kvetoucí rostliny.

"Takový jantar je výjimečný - pochází z počátku křídy, přičemž jde o jeden z nejstarších jantarů s příměsemi," uvedl botanik v dnešním tiskovém prohlášení. Pavouci přitom existovali už za dob dinosaurů. Vlákna pavučiny pocházejí ze sítě, která se podobá výtvorům nynějších křižáků. Na vláknech se dokonce zachovaly lepivé kapky, které mají připoutat hmyz chycený do sítě.

Výzkumný tým soudí, že pavoučí síť byla zachycena v pryskyřici, kterou tehdejší dřeviny vyloučily zřejmě během požáru. Pryskyřice se pak dostala do mořského podloží, kde zkameněla. Eroze na křídovém pobřeží ji znovu vynesla na denní světlo.