Premiér Jan Fischer potvrdil, že pro ČSSD a ODS je kandidátem na eurokomisaře. Nepřímo ale účast v Evropské komisi odmítl a vyzval politické strany, aby pokračovaly v jednáních o dohodě na novém českém komisaři. V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že svoji budoucnost nevidí v profesionální politice.

Důvěry obou stran si prý premiér, který je podle svého prohlášení zatím jejich jediným kandidátem, na kterém se shodli, váží. "Vzal jsem však na sebe spolu se svou vládou odpovědnost dovést zemi k řádným parlamentním volbám a od této odpovědnosti nemohu ze dne na den odejít," uvedl Fischer.

Zopakoval, že dává přednost tomu, aby se na eurokomisaři politické strany dohodly. Pokud nebude dohoda, navrhne vlastního kandidáta. Vláda rozhodne v pondělí. "Proces výběru českého eurokomisaře nelze dále prodlužovat a nesmí přerůst v další vnitropolitickou krizi," sdělil Fischer. Strany podle něho musí v jednáních pokračovat.

Fischer poznamenal, že vidí svou budoucnost po parlamentních volbách "v odborné práci v některé z domácích nebo mezinárodních institucí".

Mluvčí občanských demokratů Martin Kupka po zveřejnění Fischerova prohlášení ČTK řekl, že ODS nebude jednání o eurokomisaři zatím komentovat. Již v pátek uvedl, že důvodem je podle něho to, aby byl průběh jednání korektní.

Prohlášení premiéra Fischera k nominaci na pozici eurokomisaře
(text pokračuje pod boxem):

1/ Zástupci ČSSD a ODS mi sdělili, že prozatím jedinou osobou, na které jsou schopni se společně domluvit, jsem pouze já sám. Jejich důvěry si vážím a děkuji za ni. Vzal jsem však na sebe spolu se svou vládou odpovědnost dovést zemi k řádným parlamentním volbám a od této odpovědnosti nemohu ze dne na den odejít.

2/ Několikrát jsem v poslední době opakoval, že ve věci nominace českého kandidáta na eurokomisaře upřednostňuji dohodu politických stran a že, pokud k ní nedojde, navrhnu vládě vlastního kandidáta. Proces výběru českého eurokomisaře nelze dále prodlužovat a nesmí přerůst v další vnitropolitickou krizi. Vyzývám proto politické strany, aby pokračovaly v jednáních a došly k dohodě o novém českém komisaři.

3/ Odpovědnost za řízení vlády jsem přijal dočasně a opětovně proto deklaruji, že mým cílem není profesionální politické angažmá. Svoji budoucnost po parlamentních volbách spatřuji v odborné práci v některé z domácích nebo mezinárodních institucí.

Jan Fischer, předseda vlády ČR
Zdroj: tiskový odbor Úřadu vlády ČR

Pokud by se Fischer stal eurokomisařem, jeho úřednická vláda by padla. Obě nejsilnější strany ODS a ČSSD by se ale mohly dohodnout na jiném kabinetu. Hlasy jejich poslanců stačí pro to, aby ve sněmovně dostal důvěru. K rychlému nastolení nové vlády by ale byla ještě potřeba dohoda s prezidentem Václavem Klausem.

Jana Fischera by pak v čele vlády mohl nahradit bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, napsal v sobotu server iDnes. 

Jednání se Švejnarem

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by měl podle některých informací v sobotu odpoledne jednat s kandidátem Strany zelených do Evropské komise Janem Švejnarem, který v pátek přiletěl ze Spojených států.

ČSSD původně navrhla do Evropské komise eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ODS senátora a bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Lidovci přišli s bývalým ministrem Pavlem Svobodou a komunisté s europoslancem Vladimírem Remkem.

Klaus je z nominace na rozpacích 

Prezident Václav Klaus ještě v pátek uvedl, že je ze zvažované nominace Jana Fischera na eurokomisaře na rozpacích. Více ho zajímá, kdo by nahradil předsedu podle něj úspěšného úřednického kabinetu. "Tato vláda je úspěšná, má mimořádnou podporu lidí a já jako prezident jsem na rozpacích, proč ji máme zrovna teď v tuto chvíli rozbít," řekl Klaus při své nynější návštěvě Spojených států.

"Z pohledu prezidenta republiky, kterému maximálně jde o naši zemi, musím říci, že pro mě to není otázka, co s evropským komisařem, ale pro mě je to otázka, co s předsedou vlády. Kdo se to pokouší obracet opačným způsobem, myslím, dělá chybu," uvedl Klaus. Dodal, že nemá nic proti tomu, aby byl Fischer komisařem, sám si myslel, že by to byl vhodný kandidát, ale až po dokončení jeho mise ve vedení dočasné vlády.