Pouhé tři libry (asi 85 korun) zaplatil Morace Park z Henhamu v anglickém hrabství Essex za plechovku, která byla na eBay označena jen jako "starý film". Nakonec se ukázalo, že obsahuje dosud neznámý film s Charlie Chaplinem, který má nejméně tisícinásobnou hodnotu.

Sběratel kuriozit Park si plechovku přitom koupil hlavně proto, že se mu líbila. A když mu dorazila poštou, několik dní balíček ani neotevřel. Když se nakonec do plechovky podíval, zjistil, že v ní je sedmiminutový film s Charlie Chaplinem nazvaný Zepped.

Unikát rozluštil až se sousedem

Ani tehdy si ještě nemyslel, že má v ruce unikátní nález. Teprve když na internetu nemohl najít o snímku Zepped jedinou zmínku, ukázal film svému sousedovi Johnu Dyerovi, který pracoval v britském filmovém ústavu. Společně došli k závěru, že jde o dosud neznámý a zřejmě nikdy nepromítaný film.

Na snímku z prosince 1916 jsou záběry vzducholodí Zeppelin přelétávající nad Británií za první světové války kombinované s animovanými pasážemi německého císaře Viléma II. a Chaplinovými výstupy, kdy si dělá legraci z německých vzducholodí.

Park s Dyerem se domnívají, že jde o propagandistický válečný snímek, který měl Brity přesvědčit, aby se nebáli německých náletů za války.

Podle ředitele archívu Americké filmové akademie Michaela Pogorzelského pasáže s Chaplinem jsou zřejmě nepoužité záběry z filmů, které natočil pro společnost Essanay. Pětadvacetiletý Chaplin pro ní natáčel v roce 1914 a poprvé v těchto filmech přišel s postavou tuláka, ale o rok později kvůli řadě sporů z Essanay odešel.

Hodnota filmu se šplhá k milionu

Zatím není jasné, zda se Chaplin na projektu podílel, nebo zda byl film sestříhán bez jeho vědomí či souhlasu. Na každý pád má ale větší cenu než tři libry, které za něj Park zaplatil. Autor Chaplinova životopisu David Robinson odhadl jeho cenu na 3000 (85.000 korun) až 40.000 liber (1,15 milionu korun).

Související