Muriel je hnědovlasá sexyžena z kdysi zakázaného komiksu Káji Saudka. Muriel je ale také cenou mezinárodní pražské přehlídky Komiksfest.

Hned dvě komiksové trofeje získala o víkendu dvojice Džian Baban/ Vojtěch Mašek za nejlepší scénář (komiks Poslední chobotango) a za nejlepší český komiks (Pandemonium aneb Dějiny sousedství). Muriel za nejlepší kresbu si pak odnesl Jiří Grus za Volemana 3 a nejlepší zahraniční knihou se podle poroty stalo dílo Scotta McLouda Jak rozumět komiksu.

Do síně slávy byl uveden Tomáš Hibi Matějíček, autor komiksů a spoluzakladatel Komiksfestu, který tři týdny před začátkem festivalu v jednatřiceti letech zemřel.

Komiksfest skončil, výstavy pokračují

I když Komiksfest v sobotu oficiálně skončil, ještě o pár týdnů jej v pražských galeriích, klubech a knihkupectvích přežije většina z třinácti výstav přichystaných v rámci čtvrtého ročníku festivalu.

Dvě z největších (výstava Návraty komety - český komiks 1989 - 2009 a výstava 45 - 89 / Komiks za železnou oponou) potrvají do 22. listopadu ve věži Novoměstské radnice.

Případ Saudek

Přehlídku komiksů ze zemí postižených komunismem připravil Polák Michal Slomka. Je tu i Saudkova Muriel, originální kresba ke komiksu, který za minulého režimu nesměl vyjít - Muriel a oranžová smrt.

Kája Saudek nakreslil v roce 1969 dva příběhy o Muriel, ještě Muriel a andělé, který byl letos vyhlášen nejlepším českým komiksem. V Mladém světě však tehdy vyšla jen jedna stránka futuristického komiksu, který se právě chystal do tisku.

Příběh o lodní lékařce, jež zachrání anděla, který jí představí svět bez nenávisti, zlých lidí i smrti, vystrašil dobovou cenzuru, a tak komiks Muriel a andělé, nakreslený podle scénáře Miloše Macourka, nakonec vyšel poprvé až v roce 1991. A stal se bestsellerem.

Námětem padoucha bratr Jan

Zajímavostí je, že hlavního padoucha příběhu - generála Xerona - nakreslil Kája Saudek podle bratra, dnes slavného fotografa Jana. Protože jsou však Kája a Jan dvojčata, je Xeron současně i autoportrétem. Druhý příběh, Muriel a oranžová smrt, který je podle autora pražské výstavy alegorií na invazi do Prahy v roce 1968, dosud nevyšel.

Dílo Káji Saudka připomene také speciální výstava, která začne 20. listopadu v galerii Českého centra v Praze.

Komiksy zakazované i propagandistické

Aktuální výstava na Novoměstské radnici je velmi kusá, na malém prostoru jen naťukává zajímavé téma - jak totalitní společnosti komiks zakazovaly, ale současně jej tu a tam používaly jako nástroj bezbolestné zábavy (komiks Taková normální rodinka, který podle populárního televizního seriálu vycházel v časopisech v sedmdesátých letech), nebo dokonce jako nástroj vlastní propagandy.

Jen velmi letmo se výstava dotýká kauzy Octobriana, komiksu, který měl svému tvůrci přinést slávu a zisk v západním světě.

Na mystifikaci Petra Sadeckého, který zneužil příběhu o Amazonce a hrdinku s přimalovanou rudou hvězdou na čele vydával za Octobrianu, bojovnici za pravý komunismus (a údajné dílo ruského avantgardního disentu), se snažil prosadit u západních nakladatelů. Valný úspěch však neslavil.

Současnou komiksovou tvorbu českých i zahraničních autorů představují další výstavy. Roman Tolici vystavuje v Rumunském kulturním institutu pseudoportréty slavných i neblaze proslulých mužů, u kterých drobná holičova úprava odhaluje jejich pravé tváře.

V institutu Cervantes vystavuje uznávaný španělský kreslíř David Rubín a pro výstavu Pij s rozumem v Café Alternatif připravilo několik českých komiksových autorů vtipnou přehlídku prací, agitujících ve prospěch umírněné konzumace alkoholu.

Související