Kontext
Speciál iHNed.cz
Pád komunismu

Berlínskou zeď zbořil omyl mluvčího nového vedení východoněmeckých komunistů Günthera Schabowského na závěr hodinu dlouhé tiskové konference 9. listopadu 1989. Na otázku italského novináře Riccarda Ehrmana, který se zeptal na nové předpisy ohledně cestování východoněmeckých občanů do zahraničí, odpověděl: „Podle toho, co vím, bylo dnes vydáno nařízení dovolující každému občanovi NDR vycestovat ze země.“

„A kdy to vejde v platnost?“ reagoval okamžitě korespondent západoněmeckého Bildu Peter Brinkmann. „Podle toho, co vím, tak okamžitě,“ odpověděl Schabowski a následovala známá historie.

Polský list Gazeta Wyborcza ovšem přinesl novou teorii, s níž přišel Hans-Hermann Hertle, historik zabývající se Berlínskou zdí. Měl to být plán vládnoucí komunistické SED, který by umožnil postupné uvolnění pohraničního režimu. Tím se měly utišit protesty opozice a vládnoucí strana měla opět získat kontrolu. Potřebovala k tomu tiskovou konferenci a novináře, který položí tu správnou otázku.

Tisková konference trvala už téměř hodinu a byla dost nudná až do momentu, kdy Schabowski vyvolal Ehrmana, tehdy zpravodaje italské agentury ANSA. Světové agentury okamžitě uveřejnily zprávu, že zeď padla a dvaceti tisíc lidí se do pětačtyřiceti minut vydalo do západního Berlína.

Až dosud se mělo za to, že Schabowski špatně intepretoval dohodu mezi vedoucími představiteli SED, neboť měl na konci tiskové konference přečíst prohlášení, že hranice se otevírá až druhý den ráno ve čtyři hodiny, aby se pohraničníci mohli připravit.

Letos na jaře ale Ehrman uvedl, že ho východoněmecký novinář Günter Pötschke požádal, aby se na výjezd z NDR na tiskové konferenci zeptal. Takže údajně „nejšťastnější omyl v historii Německa“ byl dopředu předem zrežírován. Analýza nahrávky z konference ukazuje, že podobnou otázku chtěl položit i britský novinář, ale bylo mu odebráno slovo, aby se mohl zeptat Ital. Ten navíc seděl v první řadě, což podporuje teorii o domluvě, píše polská Gazeta Wyborcza. Ehrman tvrdí, že tam bylo jediné volné místo, když přišel.

Pötschke nicméně nemůže domluvu potvrdit, neboť je už po smrti.

Němečtí historici mají podezření, že vládci NDR připravili tiskovou konferenci právě kvůli tomuto jedinému dotazu, který měl padnout až na konci a mělo následovat přečtení oficiálního prohlášení. Vláda NDR tak měla působit dojmem, že nekapituluje před opozicí. Schabowski se ovšem zmýlil v odpovědi, když použil slovo „okamžitě“.

„Za trest“ byl později vyloučen ze strany a kolegové o něm mluví jako o zrádci. Byl také jediným východoněmeckým politikem, který se omluvil za střelbu do uprchlíků.