Česko bylo blízko dalšímu fiasku na evropské scéně. Jen den poté, co vláda oznámila jméno Štefana Füleho jako kandidáta na post českého zástupce v Evropské komisi, se proti němu ohradila část poslanců ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti. Na středečním jednání vážně hrozilo, že se politici vysloví proti ministrově nominaci do Bruselu.

Nakonec výbor k Füleho nominaci do komise nepřijal žádné usnesení. Byl tak splněn zákonný požadavek, že výbor výběr kandidáta projedná. Poslanci se nakonec dohodli, že nebudou ke slyšení přijímat žádné stanovisko a nebudou o ničem hlasovat, aby se ještě více nezkomplikovala situace české diplomacie. 

"Řešilo se, zda je větší problém, že pošleme do Bruselu bývalého komunistu, nebo že bychom na poslední chvíli zablokovali sestavování komise tím, že bychom nedali Fülemu souhlas," řekl HN zdroj z vedení sněmovního výboru v narážce na komunistickou minulost českého kandidáta.

Symbolický kompromis

O tom, že poslanci nepřijmou nakonec žádné stanovisko, jednala krátce přímo s Fülem a s premiérem Janem Fischerem i předsedkyně výboru Kateřina Jacques (SZ). "Přijali to jako dobré řešení, s úlevou," prozradil HN jeden z poslanců. 

"Vnímám to to jako určité elegantní řešení, které nevytvořilo další překážku pro nominační proces," řekla Jacques. Dohoda vedení byla podle ní kompromisem, kterým výbor "něco symbolicky vyjádřil". Výbor pro evropské záležitosti má celkem 18 členů (7 z ODS, 7 z ČSSD, 2 z KSČM, 1 z KDU-CSL a 1 z SZ). 

Některým členům výboru se nelíbí Füleho minulost. Füle byl členem KSČ a studoval na sovětské univerzitě MGIMO. Člen výboru Petr Bratský (ODS) pokládá za nejdůležitější Füleho odpověď na otázku, zda si není vědom žádné skutečnosti z minulosti, která by mohla znevážit jeho osobně nebo ČR. Zněla "ne".

Resort energetiky znovu ve hře?

Füle členům výboru pro evropské záležitosti předložil seznam oblastí, o nichž lze pro Česko uvažovat. Konkrétně jmenoval energetiku, rozšíření EU, regionální rozvoj, doprava, životní prostředí a věda a výzkum."Na všech šest oblastí, které jsem vyjmenoval, bych si troufl," řekl Füle a dodal, že osobně by dal přednost prvním dvěma jmenovaným.

Získání významného postu komisaře pro energetiku přitom před časem premiér Jan Fischer označil za nepravděpodobné. „Energetika patří mezi ta spíše méně realistická portfolia," prohlásil předseda vlády. V rozhovoru pro středeční HN Füle potvrdil, že by měl zájem o portfolio rozšiřování Evropské unie.

Podle Fischera je Česko připraveno svést boj o rozumné portfolio. Konkurence je veliká, nebude to jednoduché, poznamenal ministerský předseda. Od lídrů evropské sedmadvacítky podle něho zní, že Česko nesmí být trestáno za to, že ratifikovalo lisabonskou smlouvu k reformě EU jako poslední stát.

Na diplomatovi Fülem se jako na kompromisním kandidátovi po týdnech svárů narychlo shodly dvě největší politické strany v zemi - ODS a ČSSD. Po projednání nominace ve výboru ji ještě musí definitivně potvrdit vláda. Odpoledne je naplánovaná schůzka budoucího českého eurokomisaře Füle s předsedou komise Barrosem.

Pouhé členství v KSČ nebyl zločin  

Někdejšímu prezidentovi a disidentovi Václavu Havlovi nevadí Füleho komunistická minulost. "Jeho výběr je dobrá volba," konstatoval Havel v Bruselu, kde vystoupil před europoslanci s projevem u příležitosti 20. výročí od pádu komunismu v Evropě.

"V Československu prošlo komunistickou stranou sedm milionů lidí. Já myslím, že natrvalo, na desetiletí je vylučovat z veřejného či státního života nelze," prohlásil Havel.

Je podle něj třeba rozlišovat. Existují lidé, kteří se provinili, a ti by šance na nějaké významné funkce mít neměli. "Ale pouhé členství v komunistické straně podle mého mínění nemůže být vnímáno jako nějaký zločin," dodal.