Johnu Hennesseymu bylo pouhých šest let, když byl ve čtyřicátých letech minulého století vypraven z britského sirotčince do Austrálie. Měl ho tu čekat lepší život, ale v sirotčinci ve městě Bindoon v Západní Austrálii zažil takové trauma, že kvůli němu dodnes koktá.

Když mu bylo dvanáct let, vedoucí sirotčince ho totiž zbil téměř k smrti. Důvod? Jedl hrozny, které měl sklízet na vinici, protože byl hladový. "Co mě nejvíce vyděsilo bylo to, že v mých myšlenkách byl vedoucí mým otcem. "Co to dělá?" říkal jsem si. Nikoho jiného jsem neměl a on byl jediný, ke komu jsem mohl vzhlížet," řekl Hennessey reportérům agentury AP.

"Před tímto incidentem jsem nekoktal. Chodím s tím od té doby k lékařům, ale oni říkají: Johny, tohle si s sebou poneseš až do hrobu," dodal dnes dvaasedmdesátiletý muž.

John Hennessey byl jedním ze sedmi tisíc dodnes žijících "unesených dětí", kterým se v pondělí omluvil australský premiér Kevin Rudd. "Je nám to líto. Omlouváme se za to, že jako děti jste byli odebráni svým rodinám a umístěni do institucí, kde jste tak často byli zneužívání," uvedl Rudd v historické omluvě.

"Omlouváme se za vaše fyzické utrpení, emocionální strádání a studenou absenci lásky, něžnosti a péče. Omlouváme se za tragédii – absolutní tragédii – ztraceného dětství," kál se premiér za činy svých předchůdců.


Jedním z těch, kdo poslouchal Ruddův projev na místě byl i Hennesey. Po skončení řeči předstoupil před ministerského předsedu a ukázal mu fotografii z roku 1999 – je na ní se svou biologickou matkou Mary, se kterou se setkal až když jí bylo 86 let.

"Nemůžu tomu uvěřit. Pořád se ještě třesu," komentoval omluvu premiéra. "Ale to, na co čekám, je omluva britské vlády," dodal. Britský premiér Gordon Brown o víkendu oznámil, že i jeho vláda plánuje omluvu.

Podle odhadů vyslala Velká Británie do kolonií mezi lety 1618 až 1967 asi sto padesát tisíc dětí. Některé z nich byly osiřelé, ale většina byla buď rodiče opuštěna nebo jim odebrána státem. Sourozenci byli často po příjezdu do Austráli nebo Kanady a dalších kolonií rozděleny.

Cílem těchto programů mělo být pomoci dětem z chudoby a zároveň tím zabránit tomu, aby byly zátěží pro britskou ekonomiku. Zpráva britského parlamentu z konce 90. let ale uvádí, že zároveň tu byl ještě rasistický motiv – import "bílého plemena" do kolonií.

"Byli jsme použiti jako bílé krmivo," vzpomíná Hennesey. "Po příjezdu nás vítal arcibiskup, dodnes si pamatuji jeho slova. Řekl: Vítejte v Austrálii. Chceme bílé plemeno, protože máme hrůzu ze žlutého nebezpečí."

Premiér Rudd se omluvil také více než půl milionu australských dětí, které byly během minulého století umístěny do australských sirotčinců a z nichž mnohé také čelily emocionálnímu, fyzickému i sexuálnímu zneužívání.