Francouzsko-americká umělkyně Jeanne-Claude, která se s manželem Christem proslavila jako představitelka takzvaného land artu, zemřela ve středu v New Yorku ve věku 74 let. Pár se v Evropě proslavil například tím, že v 90. letech obřími bílými plachtami obalil historickou budovu Říšského sněmu v Berlíně. S odvoláním na rodinu Jean-Claude o úmrtí informovala agentura AP. Umělkyně zemřela v newyorské nemocnici v důsledku cévní mozkové příhody.

Land-artoví umělci se soustředí na práci s neobvyklým materiálem v přírodě. Vedle "zafačování" budovy Říšského sněmu se pár Jeanne-Claude a Christo proslavil třeba instalací nazvanou Brány v newyorském Central Parku.

Jedním z posledních projektů manželského páru bylo dílo nazvané Brány (The Gates), které v roce 2005 vytvořili v newyorském Central parku. Nad 37 kilometry cest vedoucích přes park postavili 7500 bran vysokých téměř pět metrů, na nichž rozvěsili pruhy oranžovožluté látky. S podobnými realizacemi měli Jeanne-Claude a Christo bohaté zkušenosti. V uplynulých více než 30 letech mimo jiné umístili u Los Angeles do přírody 1760 obrovských žlutých slunečníků, v severní Kalifornii vystavěli bezmála čtyřicetikilometrový látkový plot a 11 floridským ostrovům vytvořili plovoucí růžové sukně.

Umělci, kteří od roku 1964 žili společně v New Yorku, se ale proslavili především "balícími" projekty. Ty měly mezi veřejností vždy velký úspěch. Látkou pokryli mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995). Jejich vůbec první instalací bylo v roce 1961 zabalení olejových sudů v přístavu v Kolíně nad Rýnem. Veškeré náklady si Jeanne-Claude a Christo nesli vždy sami (realizace v Central parku přitom stála více než 20 milionů dolarů). Odmítali veškeré sponzory a peníze získávali prodejem svých koláží, kreseb a dalších děl. S projekty nijak nespěchali, od nápadu do samotné realizace často díky úředníkům uběhly i dvě desítky let.

Jeanne-Claude i Christo se narodili ve stejný den, 13 června 1935. Christo Vladimirov Javacheff je rodákem z bulharského Gabrova, Jeanne-Claude Denat de Guillebon se narodila francouzským rodičům v Maroku. Společně se potkali v Paříži při portrétování matky Jeanne-Claude. Jejich syn Cyril je básníkem a spisovatelem.

Christo žil v roce 1956 i krátce v Praze (studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové), odkud natrvalo odešel do západní Evropy. V roce 2000 manželé získali Rosenthalovu cenu za dosavadní celoživotní designérské dílo.

Související