Zpěvačka Marta Kubišová nemusí zaplatit odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné Golden Kids. Rozhodl o tom ve středu Městský soud v Praze, rozsudek zatím není pravomocný.

Odškodné požadoval producent Martin Michal se svou manželkou, zpěvačkou Helenou Vondráčkovou.

"Dnes jsem spokojena, ale bojím se, že to bude nekonečný příběh," řekla ČTK po vyhlášení rozsudku Kubišová. Právní zástupkyně Vondráčkové a Michala totiž v závěrečné řeči naznačila, že se odvolá, a věc tak bude ještě řešit vrchní soud.

Kubišová od počátku svou odpovědnost odmítala s tím, že smlouvu na koncertování nepodepsala a nic hradit nehodlá. Stejně tak ji nepodepsal ani třetí člen skupiny Václav Neckář.

Michal s Vondráčkovou však trvali na tom, že smlouvu všichni uzavřeli ústně. Soud však ve středu jejich žalobu zamítl s tím, že se jim uzavření smlouvy nepodařilo prokázat. 

Samosoudce David Hovorka prohlásil, že ústní smlouva platná nebyla. "Nebyl sjednán celý její obsah, žalobcem byla měněna a změny nebyly akceptovány druhou stranou," řekl Hovorka.

"Vše na důvěře" 

Turné Golden Kids se mělo uskutečnit loni ke 40. výročí tria, zpěváci se ale nakonec nedohodli na podmínkách. Podle Kubišové byla příprava turné chaotická. Michal se nakonec rozhodl turné nahradit samostatnými koncerty Vondráčkové s hosty.

"Praktika je taková, že je vše založeno na důvěře," řekla Vondráčková už v září na otázku, proč neuzavřeli písemnou smlouvu.

Tu také Kubišová později požadovala, ale nelíbily se jí některé body. Například to, že by se měla uvázat na dvacet let spolupráce. 

Zjevení z 60. let

Trio Golden Kids vzniklo v listopadu 1968. Scénické koncerty tří hudebních a lidských typů - fatální ženy Kubišové, líbezné plavovlásky Vondráčkové a mezi nimi poletujícího, lyrického skřítka Neckáře - si podmaňovaly diváky různých generací.

"Před odpoledním vystupováním jsem si z Vaška utahovala: Přijdou holčičky, tak si zakřič, zadováděj. Večer budeme hrát pro dospělé, kteří chodí na mne," vyprávěla Marta Kubišová před několika lety v rozhovoru pro HN

Smíšené popové trio bylo koncem 60. let unikátní i ve světovém měřítku, hovořilo se o zájmu anglických či rakouských nahrávacích firem.

Po nástupu normalizace se však Golden Kids rychle blížili k zániku, oficiálně vystupovat mohli jen do roku 1970. Pak se termíny pro koncerty pod různými záminkami odsouvaly, až padly úplně.

Po roce 1989 se opakovaně hovořilo o obnovení a návratu tria, trvaleji však k němu už nikdy nedošlo.