Už tři roky vládnou anketě Sprotovec roku v Česku ženy. I tentokrát jsou v mezi poslední desítkou, kterou určily hlasy sportovních novinářů, dvě favortiky: obhájkyně loňského triumfu oštěpařka Barbora Špotáková a její předchůdkyně rychlobrulsařka Martina Sáblíková.

Štybar a Svoboda těsně neprošli

Rekordních počet 239 sportovních novinářů vybralo do desítky podle abecedního pořadí Lukáše Bauera (běh na lyžích), Tomáše Berdycha (tenis), Petra Čecha (fotbal), Tomáše Krause (skikros), Romana Kreuzigra (cyklistika), Sáblíkovou, Špotákovou, Radka Štěpánka (tenis), Josefa Váňu (dostihy) a Šárku Záhrobskou (sjezdové lyžování). V týmech jsou mezi třemi kandidáty tenisté, kteří postoupili do finále Davisova poháru, veslařská dvojka s kormidelníkem Václav Chalupa, Jakub Makovička, Oldřich Hejdušek a hokejisté Karlových Varů.

Alespoň jeden bod získalo v hlasování Klubu sportovních novinářů 86 jednotlivců a 28 kolektivů. Dramatický byl pomyslný souboj o poslední místo v desítce - jedenáctému cyklokrosaři Zdeňku Štybarovi, nakonec scházelo pouhých pět bodů, dvanáctému modernímu pětibojaři Davidu Svobodovi pak jen osm bodů. Stejně jako před rokem chybí mezi nejlepšími deseti hokejista, ale s brankářem Chelsea Petrem Čechem se do desítky po roční pauze vrátil fotbal.

Poprvé v desítce

Nováčkem v desítce je Kraus, který vyhrál počtvrté Světový pohár, ale nestal se mistrem světa, což se mu přitom podařilo už v letech 2005 a 2007. Poprvé byli mezi elitu vybráni také sedmapadesátiletý žokej Váňa, šestinásobný vítěz Velké Pardubické, a tenisté Štěpánek a Berdych.

Právě tenisté, kteří budou o nadcházejícím víkendu bojovat ve finále Davisova poháru proti Španělsku, mají velkou šanci zvítězit poprvé v historii. V roce 1980, při jejich dosud jediném triumfu v prestižní týmové soutěži, anketu vyhráli zlatí fotbaloví olympionici z Moskvy. Jiný týmový sport než fotbal nebo hokej vyhrál naposledy hlasování v roce 1994, kdy byli zvoleni nejlepším družstvem sportovní střelci.