Ve sněmovně nyní leží tři návrhy novel loterijního zákona a ani jedna z nich se nelíbí šéfovi největší české loterijní společnosti Sazka Aleši Hušákovi. V dopise, který rozeslal členům Českého svazu tělesné výchovy, upozorňuje na to, že tyto novely mohou být pro Sazku likvidační a zároveň prosí členy ČSTV, aby proti těmto návrhům lobbovali u poslanců ve svém okolí.

Žádá tak o pomoc v „disciplíně“, ve které dosud platil za experta. I v nedávných rozhovorech pro média totiž přiznal, že zhruba čtyřicet až padesát poslanců zná osobně. O „zpracování“ zbytku zákonodárců nyní prosí členy svazu.

„Není to poprvé, co se na nás šéf Sazky obrátil s tím, abychom lobbovali u poslanců. Nyní je to ale poprvé co máme lobbovat i v obcích a regionech ve kterých působíme,“ říká Robert Filgas, předseda vsetínského ČSTV.

Hušákovi se nelíbí například návrhy Cyrila Svobody a senátora Novotného, které počítají se zrušením internetového sázení. „Oba návrhy likvidují veškeré investice, které do této oblasti  provozovatelé vložili. Například Sazka, Gtech a Cyberview investovaly do on line systému 3 miliardy korun,“ stojí v dopise.

Dalším problémem je návrh omezující dobu provozování již vydaných licencí. „Změna by znamenala závažné porušení podmínek a závazků Sazky v souvislosti s vydanými dluhopisy. Takový krok by vedl k likvidaci Sazky a tím i financování českého sportu a tělovýchovy,“ stojí v prohlášení s prosbou, zda by svazy ČSTV mohli ve svém okolí, obcích a regionech, kde působí, vyhledat své poslance a projednat s nimi výše uvedené argumenty.

Právě financování českého sportu je nyní největším problémem Sazky. Kvůli stavbě vysočanské arény a jejímu splácení totiž Sazka snižuje částky, které sportovním svazům posílá. Původně měly slíbenou miliardu ročně, ale peníze nejsou, a tak se škrtá i tady. Za loňský rok jim má Sazka rozdělit zhruba 400 milionů korun, ale zaplacené nejsou ani předchozí roky .

Sazce navíc příliš nepomáhají ani ratingové společnosti. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s přistoupila během posledních dvou týdnů už ke druhému snížení ratingu Sazky. Z původního B+ přes B ho nyní srazila na B-. Rating navíc zůstává v režimu pozorování s negativním výhledem, což znamená, že ho agentura může opět snížit.

Standard & Poor’s upozorňuje hlavně na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru