Všech 42 dílů seriálu Bigbít, unikátního dokumentu o historii československé rockové hudby v období roku 1956 až 1989, se vrátí na obrazovku České televize. Seriál, který vznikal v letech 1995 až 2000, se opět objeví 1. ledna.

Další díly budou vysílány každý pátek po 22:00 s reprízou v následující ponděl, uvedl jeden z odborných poradců projektu, hudební publicista Aleš Opekar.

"Jsem rád, že i přes některé překážky převážně právního charakteru se podařilo seriál, který byl také impulsem pro další zkoumání historie české rockové hudby například v pražském Popmuseu, vrátit do vysílání České televize," sdělil Opekar. Dodal, že v Popmuseu se k seriálu uskuteční výstava s vernisáží 3. června.

Ocenění Týtý

Seriál, který byl oceněn cenou Týtý, je výsledkem práce tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého. Garantem projektu byl Radim Hladík, odbornými poradci hudební publicisté Aleš Opekar a Vojtěch Lindaur, výzkum prováděl a archiv zpracovával Petr "Hraboš" Hrabalik, zpěvák, skladatel a textař kapely Našrot.

Nejvíce dílů natočili režiséři Zdeněk Suchý a Václav Křístek, po jednom přispěli Zdeněk Tyc a Václav Kučera.

Autoři seriálu vyzpovídali přes 500 pamětníků a nasbírali stovky hodin autentických dobových záznamů. V některých případech se podařilo zachovat svědectví protagonistů české rockové historie doslova na poslední chvíli. Například rozhovor s Miki Volkem či Petrem Novákem byl natočen krátce před jejich smrtí.

První řada seriálu se objevila na obrazovkách v roce 1998, v roce 2000 byl odvysílán celý seriál. I přes četné žádosti nebyl v následujících letech reprízován, některé díly byly odvysílány jako součást jiných pořadů.

Podrobné anotace jednotlivých dílů najdou zájemci na www.popmuseum.cz.

Související