Na dvacet procent vyrostl podle údajů Pentagonu poměr propuštěných vězňů z Guantánama, kteří se po návratu do vlasti přidají k militantním skupinám. S odvoláním na zdroje z Pentagonu o tom ve středu informovala agentura AP.

Ještě v dubnu přitom americké ministerstvo obrany uvádělo, že ze zapojení do radikálních nebo dokonce přímo teroristických aktivit je podezřelých asi 14 procent propuštěných, v prosinci 2008 to bylo asi 11 procent.

Pentagon nechtěl konkrétní data komentovat, jeho tiskový mluvčí Geoff Morrell však potvrdil, že jsou blízká realitě. "Nemohu vám dát čísla, ale mohu říct, že nevěřím, že by se ten trend sám od sebe zvrátil," řekl na tiskové konferenci.

Informace o tom, že za poslední rok se mezi radikály vrátilo téměř dvakrát více propuštěných vězňů než dříve, přicházejí ve chvíli, kdy roste napětí v Jemenu. Právě odsud pochází největší skupina vězňů na Guantanamu – v polovině prosince tu bylo zadržováno 97 Jemenců.

V souvislosti s vánočním pokusem o útok na letadlo směřující do Detroitu se navíc ukázalo, že řada z propuštěných vězňů hraje významnou roli ve strukturách al-Káidy na Arabském poloostrově, která má právě v Jemenu svou základnu.

Americký prezident Barack Obama, který je pod sílícím politickým tlakem, v úterý oznámil, že zatím pozastaví převoz dalších zadržených do Jemenu.

Obama přitom po nástupu do funkce loni v lednu sliboval, že se věznici pokusí zavřít do roka. Již dříve ale přiznal, že tento termín se mu zřejmě nepodaří splnit.

Zástupci organizací na ochranu lidských právpodle agentury AFP odmítli nová čísla Pentagonu jako propagandu s tím, že odhady jsou příliš vágní a že většina propuštěných, kteří se údajně "vrátili do boje", nebyla dostatečně identifikována.

"Není to exaktní věda. Snažíme se jednotlivé případy posoudit na základě zvážení, informací od tajných služeb. Takže nemáme žádné spolehlivé důkazy," vysvětluje metodiku výpočtů sám Morrell z Pentagonu.

současnosti je na základně v Guantánamu zadržováno 198 osob, dříve tu přitom bylo více než 700 vězňů.