Bývalý advokát Zdeněk Nováček, známý z kauzy Diag Human, dostal ve čtvrtek u brněnského městského soudu za zpronevěru čtyři roky vězení. Zřejmě tam ale bude déle. Zákon porušil v době, kdy byl v podmínce za jinou zpronevěru. Ke čvrtečnímu verdiktu by se proto mělo přičíst ještě 2,5 roku z dřívějšího podmíněného trestu. Je více než pravděpodobné, že se tak skutečně stane, řekla ČTK mluvčí soudu Soňa Nováčková. O prodloužení trestu musí ještě rozhodnout soud.

Nováček zastupoval stát ve sporu s firmou Diag Human obchodující s krevní plazmou. Za právní služby dostal deset milionů korun. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy dokonce 170 milionů korun. Smlouvu mu ale vypověděl ministr zdravotnictví.

Brněnský městský soud již loni potrestal právníka 2,5 roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Nováček vystupoval před lety jako advokát při prodeji dvou pozemků v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku. Manželé Sochorovi za ně Janu Křipačovi zaplatili přes 1,1 milionu korun. V transakci pomáhal Nováček. Peníze od Sochorových převzal do právní úschovy, Křipačovi je pak sice vyplatil, ale až po roce a čtvrt, což je nezákonné.

Advokát Nováček z kauzy Diag Human vyvázl s podmínkou - čtěte ZDE

Advokát Nováček z kauzy Diag Human nesmí čtyři roky pracovat v oboru - čtěte ZDE 

Nováček tehdy svého činu litoval. Dostal proto podmínku. To pro něj znamenalo, že byl vyloučen z České advokátní komory.

V době, kdy byl v podmínce se ale dopustil dalších čtyř obdobných zpronevěr s celkovou škodou 2,5 milionu korun. Podle svého advokáta Pavla Holuba nechtěl Nováček nikomu způsobit finanční újmu. Je prý ale vydírán, proto potřeboval peníze, kterých se mu nedostávalo.

Dnešního jednání se Nováček neúčastnil. Proti verdiktu se může odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

Související