Šéf demokratické většiny v americkém Senátu Harry Reid prožil horký víkend, když sklidil kritiku za své rasově zabarvené poznámky na adresu prezidenta Baracka Obama z roku 2008. Podle knihy Game Change (Změna hry), jež vychází v těchto dnech, za silné stránky tehdejšího kandidáta na prezidenta označil to, že má "světlou pleť" a že nemluví "černošským dialektem, pokud zrovna nechce". Poznámky utrousil v soukromém rozhovoru.

Reid se za svá slova omluvil a prezident se ho zastal. Omluvu přijala také skupina černošských senátorů, podle jejich mluvčí Barbary Lee jsou více než slova důležité Reidovy činy. A ty podle ní "silně kontrastují se snahou Republikánů blokovat legislativu, ze které by těžily chudé a menšinové komunity".

Opoziční Republikáni ale tento přístup kritizují a žádají, aby Reid odstoupil ze své funkce. "Je tu takový standard, že Demokraté mohou říkat takové věci a pak se jen omluvit. Ale jen když to vyjde z jejich vlastních úst. Když to řekne kdokoliv jiný, je to rasismus," řekl agentuře AP republikánský politik Michael Steelem, který připomněl případ, kdy v roce 2002 musel kvůli podobné kauze odstoupit vůdce republikánských senátorů Trent Lott.

"Tak buď je to rasismus nebo není. A je to nevhodné, to rozhodně," rozohnil se Steele, který je sám černoch.

Biden: První bystrý Afroameričan

List New York Times také připomíná, že Obama se snaží rasovou otázku ve svém politickém vystupování upozadit, i když si je vědomý toho, že v předvolební kampani hrála důležitou roli. Není to ale zároveň poprvé, co se jeho barva kůže stala tématem diskuzí mezi politiky.

Před třemi lety se k ní vyjádřil i dnešní viceprezident Joseph Biden, který listu The New York Observer řekl, že Obama je "první Afroameričan středního proudu, který je výřečný, bystrý, čistý a mile vypadající člověk". Také on se Obamovi omluvil.

Změna hry

Také kniha novinářů Marka Halperina a John Heilemanna nazvaná Game Change (Změna hry) věnovaná předloňské prezidentské kampani, přináší i další politicky nekorektní výroky.

Někdejší americký prezident Bill Clinton údajně na adresu rivala své ženy Hillary v demokratických primárkách prohlásil, že "před pár lety by nám tenhle chlapík nosil kafe". Clinton, jenž prý tehdy těmito slovy naštval loni zesnulého senátora Teda Kennedyho, vzkázal médiím, že věc nebude komentovat.

Pozornost novinářů se beztak upnula hlavně na Reida, který se kontroverzních výroků nedopustil poprvé. V minulosti si například stěžoval na to, že turisti navštěvující Washington smrdí, a předchozího prezidenta George Bushe zase označil za lháře. Sedmdesátiletý politik, který je již v Senátu více než dvě desetiletí, ale zřejmě nynější aféru stejně jako ty předchozí přečká.

Obama na Reida nadále spoléhá, že mu pomůže prosadit v Senátu definitivní verzi zdravotní reformy, na níž se nyní Sněmovna reprezentantů se Senátem domlouvá. Šéf senátních demokratů se již prezidentovi omluvil, a ten omluvu obratem přijal. "Viděl jsem, jak vášnivě se zasazoval o prosazování sociální spravedlnost a vím, co je v jeho srdci. Co se mě týče, jde o uzavřenou záležitost," uvedl Obama.

Reida tak jeho vlastní vyjádření z roku 2008 ohrožuje hlavně do budoucna. Podle pozorovatelů by mohlo ještě více poškodit jeho již tak nedobré vyhlídky na obhajobu mandátu v podzimních volbách do Senátu. K volebním urnám v jeho domovském státě Nevada by totiž mohlo dorazit méně Američanů tmavé pleti, kteří tradičně volí demokraty.