Někdejší tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel v pondělí znovu stanul před pražským městský soudem, který se již potřetí začal zabývat kauzou známou jako "pět na stole v českých". Prvoinstanční senát sice Doležela dvakrát obžaloby z pokusu o podvod zprostil, odvolací pražský vrchní soud ale pokaždé verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Naposledy navíc případ přidělil jinému trestnímu senátu. Státní zástupkyně Jaromíra Biolková, Doležel i jeho advokát Filip Princ v pondělí souhlasili se čtením protokolů z minulých hlavních líčení. Pokud by souhlas nedali, musel by se proces opakovat úplně od začátku, včetně provádění všech důkazů. Předsedkyně senátu Silvie Slepičková tak hlavní líčení zahájila čtením toho, co Doležel před soudem vypověděl již dříve.

Žalobci jej viní z toho, že si řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek za to, že ovlivní privatizaci Unipetrolu, i když do ní zasáhnout nemohl. Prvoinstanční senát pod vedením Kamila Kydalky Doležela loni v únoru osvobodil s tím, že nebylo prokázáno, že by se stal skutek popsaný v obžalobě. Ke stejnému závěru dospěl pražský městský soud i v prvním kole procesu.

Úplatek, nebo označení premiéra

Doležel si podle obžaloby v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Údajný podvod podle spisu spočíval v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl a privatizace již byla v době schůzek téměř rok ukončena. Několik setkání obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova a odvysílala je ve svém pořadu Na vlastní oči.

Podle žalobců Doležel před Spyrou předstíral, že může do privatizace zasáhnout. Využil k tomu prý například i svoji schůzku s polským premiérem Markem Belkou, na kterou ho vyslal předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Belka totiž v roce 2005 Paroubkovi sdělil, že kvůli menšinovým akcionářům PKN Orlen může privatizace zkrachovat a to může poškodit česko-polské vztahy.

Doležel s obviněním nesouhlasí. Tvrdil, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. "Považuji celou záležitost za zneužití mého vztahu s Jackem Spyrou," řekl například loni v únoru.

Na jednom záznamu řekl Doležel Spyrovi, že "bude na stole pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", Doležel souhlasil. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se se Spyrou dohodli. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak podle Doležela znamenala účast českého premiéra.

Spyra naopak tvrdil, že ho Doležel o úplatek žádal. Při své výpovědi však přiznal, že formou kódované řeči s Doleželem hovořili. Měli prý například dohodnuté speciální výrazy pro místa schůzek.

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve před soudem řekl, že smlouva mezi polským koncernem PKN Orlen a státem o privatizaci Unipetrolu byla uzavřena v červnu 2004 a v době schůzek se už jen čekalo na doplatek za vyšší cenu akcií, o jehož hodnotě měla rozhodnout komise pro cenné papíry na podzim 2005. Privatizaci podle Sobotky již nebylo možné zvrátit.

Podle Paroubka byl Doležel na možné ovlivnění privatizace "příliš malý pán". Podle šéfa sociálních demokratů je případ provokací a stojí za ní "uprchlý zločinec" Tomáš Pitr a firma Seta. Před soudem uvedl, že po vypuknutí aféry jej o tom informovali šéfové zpravodajských služeb.