Nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS) chce žalovat elektrárenskou firmu ČEZ a vymáhat na ní informace o ekonomických podkladech týkajících se rekonstrukce tepelné elektrárny Prunéřov. Na pondělní tiskové konferenci EPS a Greenpeace to řekl Jiří Nezhyba z EPS. Žalobu chce podat ještě v lednu u Městského soudu v Praze.

Ekologický právní servis se údajně domáhal informací od ČEZ již dříve, a to podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Odvolával se při tom na dřívější rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle něhož je ČEZ veřejnou institucí, a musí tedy podle zákona informace poskytnout.

ČEZ ale podle Nezhyby uvedl, že tento rozsudek respektovat nebude. Proto chtějí ekologové sáhnout po žalobě.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrzuje, že rozsudek v tomto smyslu existuje, týkal se jaderné elektrárny Temelín, ale není prý obecně platný. Podle něj tímto případem končí a na jiné už se nevztahuje. "Právní názor NSS vyslovený v jednom případě, nelze vykládat za právně závazný výklad pojmu veřejná instituce, nelze z něj pro další případy dovozovat," myslí si.

ČEZ není Temelín

"Ústavní stížnost na toto rozhodnutí NSS podáme v nejbližších dnech. Jde pro nás o zcela principiální otázku, je to otázka samé možnosti dále jako akciová společnost podnikat na volném trhu a další existence ČEZ," dodal Kříž. Firma, která je vystavena volné soutěži, podle něj nemůže být diskriminována vůči konkurenci.

ČEZ chce modernizovat největší českou tepelnou elektrárnu Prunéřov II a aktivisté mu vytýkají, že odmítá zvýšit její účinnost až na 42 procent. Firma chce podle nich zvýšit účinnost jen na 38 procent.

Podle vedoucího energetické a klimatické kampaně Greenpeace v ČR Jana Rovenského představuje přitom tento rozdíl čtyř procentních bodů za celou dobu životnosti elektrárny 12 milionů tun oxidu uhličitého, které by elektrárna nevypustila do ovzduší. Obě organizace v tiskové zprávě obviňují ČEZ, že tak šetří na úkor zdraví Severočechů.

ČEZ však již loni uvedl, že technologie, kterou v Prunéřově zvolil, je nejmodernějším řešením. "Podle ukazatelů BAT dosáhne účinnosti přes 42 procent při zajištění odběru tepla. Obnova umožní dřívější odstavení nemodernizovaných bloků v elektrárně Prunéřov I, a tím zlepšení životního prostředí na severu Čech," uvedl loni v prosinci severočeský mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Prunéřovská elektrárna patří skupině ČEZ a plánovaný záměr rekonstrukce předpokládá úplnou výměnu všech tří nynějších kotlů. Podle organizace Greenpeace je prunéřovská elektrárna 18. největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropě.