Nastupující zpěvačky ovládly nominace na britské hudební ceny Brit Awards, když po třech nominacích dostaly Florence and the Machine, Lily Allen, Pixie Lott i Američanka Lady Gaga. Nominace byly oznámeny v Londýně.

Florence And The Machine, vlastním jménem Florence Welch, jejíž debutové album Lungs dominuje britské hitparádě, byla nominována v kategoriích objev roku, zpěvačka a album roku. Lily Allen je navržena na zpěvačku roku, na nejlepší singl (The Fear) i album (It’s Not Me, It’s You). Devatenáctiletá Pixie Lott aspiruje na objev roku, nejlepší zpěvačku a singl (Mama Do).

Nadvládu dívek narušila rovněž s třemi nominacemi jen chlapecká kapela JLS, finalista soutěže X Factor před dvěma lety. JLS budou soutěžit o ocenění pro nejlepší skupinu roku s Doves, Friendly Fires, Kasabian a Muse.

Robbie Williams dostane při předávání Brit Awards cenu za celoživotní dílo. Kromě toho je nominován na nejlepšího zpěváka, jímž se stal v minulosti již čtyřikrát. Tentokrát mu budou konkurovat rapper Dizzee Rascal, Mika a skotští zpěváci Paolo Nutini a Calvin Harris.

Na nejlepší album jsou vedle Florence and the Machine a Lily Allen nominováni Dizzee Rascal (Tongue n’Cheek), Kasabian (West Ryder Pauper Lunatic Asylum) a Paolo Nutini (Sunny Side Up). Nejlepší zpěvačkou by se mohly stát i Leona Lewis či Bat for Lashes, což je umělecké jméno zpěvačky Natashy Khan. V kategorii objev roku jsou navrženi i Friendly Fire a duo La Roux zpěvačky Elly Jackson.

Lady Gaga je nominována v kategoriích zahraniční objev roku, zahraniční zpěvačka a album. O Brit Award pro zahraniční album s ní budou soutěžit Jay-Z a skupiny Black Eyed Peas, Empire of The Sun a Animal Collective.

Nejlepší zahraniční zpěvačkou se mohou stát také Novozélanďanka Ladyhawke, Norah Jones, Rihanna a Shakira. V kategorii zahraniční zpěvák byli nominováni Bruce Springsteen, rappeři Eminem a Jay-Z, Kanaďan Michael Bublé a americký bluesman Seasick Steve.

Ceny Brit Awards se budou předávat 16. února v Londýně.

Související