Trest až 16 let vězení vyměřil ve středu vietnamský soud čtyřem prodemokratickým aktivistům, kterým hrozily i tresty smrti. Oznámila to agentura AP. Skupina disidentů, mezi nimiž je i obhájce lidských práv Le Cong Dinh, byla obviněna z toho, že prosazovala pluralitní stát, na což komunistický Vietnam pohlíží jako na zradu.

Dinh, který je ze skupiny disidentů nejznámější, dostal relativně mírný trest pětiletého vězení poté, co přiznal, že porušil zákon, když prosazoval demokratický systém více stran.

Nejpřísnější šestnáctiletý trest vězení dostal internetový podnikatel Tran Huynh Duy Thuc. Ten před soudem prohlásil, že žádný zákon neporušil a hledal jen cesty, jak zbavit Vietnam korupce a zlepšit jeho politický systém. Zbylí dva odsouzení dostali sedm, respektive pět let vězení.

Obžaloba čtveřici rovněž obvinila z internetové spolupráce s vietnamskými exilovými skupinami a "nepřátelskými silami" při propagaci zrušené Demokratické strany Vietnamu a při snahách o svržení Komunistické strany Vietnamu. Ta má v zemi absolutní kontrolu a opozici netoleruje.

Ve Vietnamu je prakticky vyloučené, že by člověk souzený v politickém procesu byl osvobozen. Soud, který se konal v Ho Či Minově Městě, tak rozhodoval jen o výši trestu. Novináři neměli do soudní síně během dvoudenního procesu přístup; mohli ho ale sledovat na vnitřním televizním okruhu v sousední místnosti. Nesměli s sebou mít mobilní telefony. záznamníky ani kamery.
Soud je součástí jednoho z pravidelně se opakujících vietnamských zátahů proti disentu, v jehož rámci Vietnam v uplynulých měsících pozatýkal několik blogerů a zablokoval přístup ke komunikační síti Facebook. Někteří pozorovatelé míní, že poslední zákrok je výsledkem manévrování mezi politickými frakcemi před sjezdem komunistické strany, který se bude konat příští rok. Sjezd se schází každých pět let.
Související