Americký prezident Barack Obama v sobotu opět tvrdě kritizoval čtvrteční rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, které umožňuje firmám volně přispívat na financování politických kampaní. Podle něj jde o "ránu samotné demokracii", informovala agentura Reuters.

Soud schválil hlasy pěti soudců ku čtyřem, že korporace budou smět finančně podporovat kampaně kandidátů v prezidentských a kongresových volbách. Verdikt by mohl znamenat, že do politického systému Spojených států začne proudit ohromné množství soukromých peněz s cílem ovlivnit volby.

"(Rozhodnutí) otevírá zvláštním zájmovým skupinám novou cestu, jak utratit miliony na propagaci a přesvědčit tak zvolené činitele, aby hlasovali, jak ony chtějí, nebo potrestat ty, kteří tak neučiní. Toto rozhodnutí je ranou samotné demokracii," řekl Obama v pravidelném rozhlasovém projevu.

Soudce Anthony Kennedy rozhodnutí obhajoval tím, že omezení financování politických kampaní bylo v rozporu s právem na svobodné vyjádření názoru. Podle Obamy však bude například obtížnější schválit zákony o energetické nezávislosti, "protože se do našich voleb budou moci plést dokonce zahraniční skupiny".
Související