Hokejisté Slavie deklasovali v dohrávce 44. kola extraligy České Budějovice 6:1 a v tabulce se posunuli z dvanáctého na sedmé místo. Jihočeši si připsali třetí porážku po sobě, mají stejně bodů jako Slavia a jsou devátí. Hosté dnes v O2 Areně sice dlouho vedli, ale svěřenci kouče Vladimíra Růžičky vývoj zápasu na konci druhé třetiny otočili třemi góly během čtyř minut a jedenácti vteřin. Další tříbrankovou smršť předvedli na konci utkání.

V opatrném začátku měl první šanci v páté minutě Červenka, z velkého úhlu ale poloprázdnou branku nad ležícím gólmanem Turkem netrefil. Pak se slávisté zapomněli na útočné polovině, Jihočeši se dostali do přečíslení tří na jednoho a Vak vymetl přesně levý horní růžek Slipčenkovy klece.

O chvilku později mohl přidat druhý gól Gulaš, jenže z dobré pozice těsně minul. Následovala přesilovka Mountfieldu, při níž zachránil Slavii od další pohromy obětavým zákrokem Vašíček. Na druhé straně neuspěl v přečíslení dvou na jednoho Červenka, jehož úmysl Turek dobře přečetl. V 17. minutě uháněl na gólmana hostů Havel, ani on však neuspěl.

Tři rychlé góly

Ve druhém dějství se Slavia hnala za vyrovnáním, ale dlouho ztroskotávala na výborném Turkovi. Postupně si na něm vylámali zuby Holec s bekhendovým pokusem z bezprostřední blízkosti, Drtina ranou z mezikruží i Havel v početní výhodě. Když už Turka ve 31. minutě překonal chytrou ranou zpoza obránce Sklenář, puk zastavila levá tyč.

Pražané se dočkali ze situace, která rozhodně nepatřila k vyloženým šancím. Ve 36. minutě usměrnil Turkem vyražený kotouč za jeho záda projíždějící Doležal a vyrovnal. Na konci 38. minuty se po kombinaci v přečíslení tři na dva dostal tváří v tvář před Turka Kůrka, s gólmanem si pohrál a zasunul kotouč za jeho záda. Jen 29 vteřin před druhou přestávkou přidal třetí gól pohotový Tomica, když Turek nekontroloval puk po Červenkově ráně.

Ve třetí dvacetiminutovce si nejprve oba týmy zahrály po dvou přesilovkách, stav se však nezměnil. Slavia se zaměřila na střežení dvoubrankového náskoku a pečlivou obrannou hrou se jí dařilo tento záměr dlouho plnit. Když se na konci 57. minuty prosadil po povedené individuální akci Američan Clarke a dal svůj první gól v extralize, bylo o třech bodech pro domácí definitivně rozhodnuto. V závěrečných vteřinách se navíc ještě trefili podruhé v zápase Doležal a Kůrka.

Zápas podle asistentů

Asistenti trenérů pak viděli zápas takto. Jiří Čelanský, asistent trenéra Slavie: "Zápas byl urputný. Lámal se ve druhé třetině, kdy jsme v rozmezí čtyř minut utekli a dali rychle tři góly. Tu třetí třetinu jsme odehráli velice zodpovědně z obrany, počkali si tam na chyby soupeře a zápas jsme kontrolovali. Bylo to odbojované. V těchto zápasech, kdy jde o všechno, se ani jinak hrát nemůže."

Milan Kupka z Českých Budějovic viděl jako rozhodující závěr druhé třetiny. "Pak už Slavia výsledek už jen kontrolovala. Závěr utkání u nás, to už snad ani nemá cenu komentovat, to je pořád dokola jako přes kopírák. Je to nezodpovědnost. Utkání trvá 60 minut a těch 60 minut musíme odehrát, byť to utkání bylo rozhodnuté. Hraje se o výsledek a nemůžeme si dovolit dostat za minutu dva góly. Stává se nám to často a některá utkání jsme takto prohráli."

HC Slavia Praha - HC Mountfield České Budějovice 6:1

Branky a nahrávky: 36. Doležal (Holec), 38. Kůrka (Doležal, Holec), 40. Tomica (Červenka, Havel), 57. Clarke (Vondrka, T. Svoboda), 60. Doležal (Havel, Kadlec), 60. Kůrka (Vašíček, Holec) - 7. Vak (Gulaš, Gřegořek). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 4629. Třetiny: 0:1, 3:0, 3:0.

Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Sloboda, Žižka, Campbell, Kolařík, J. Drtina - Havel, Červenka, Tomica - Kůrka, Clarke, Vondrka - T. Svoboda, Holec, Doležal - P. Jelínek, M. Čermák, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

České Budějovice: Turek - Poživil, Ptáček, Snopek, Gřegořek, Kotaška, Melichar - L. Květoň, Mikeska, Pletka - Gulaš, Vak, Veselý - M. Hudec, Mertl, Kotrla - Sailer, Šimánek, Melichárek. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.

1. HC Plzeň 1929                        44  23  6  7  8     139:113  88
  2. HC Eaton Pardubice                44  23  4  6  11   151:116  83
  3. PSG Zlín                                  44  21  8  3  12    134:109  82
  4. HC Oceláři Třinec                    44  19  6  6  13    138:124  75
  5. HC Vítkovice Steel                  44  17  8  7  12    135:113  74
  6. HC Sparta Praha                    44  16  8  6  14    132:115  70