Bahamský Odvolací soud v úterý odmítl vydání Viktora Koženého do USA. Potvrdil tak dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu. Proti rozsudku Odvolacího soudu se lze ještě naposledy odvolat k Tajné radě. Informoval o tom list The Nassau Guardian.

Američané chtějí Koženého soudit kvůli pokusu o privatizace ázerbájdžánské ropné společnosti SOCAR. Do ázerbájdžánské operace, jejímž cílem bylo získat podíl na privatizované firmě,vložili američtí investoři 350 milionů dolarů. Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu.

Kožený se měl podle amerických vyšetřovatelů dopustit uplácení a praní špinavých peněz, on sám ale nařčení popírá.

Nejvyšší soud už v roce 2007 rozhodl, že Kožený nemůže být vydán, protože podle bahamského práva není ilegální uplácet zahraniční politiky.

V Česku je Kožený, který mimořádně zbohatl na československé kuponové privatizaci na začátku 90. let, obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Proces, který v jeho nepřítomnosti začal předloni v únoru, dosud neskončil. Rovněž české úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham.

Finančník na Bahamských ostrovech žije více než deset let. V říjnu 2005 jej na základě americké žádosti zatkla bahamská policie. Následujících 19 měsíců strávil ve vazbě v nassauské věznici Fox Hill. Soud jej pak propustil na kauci 300.000 amerických dolarů.

Související