Při dvaapadesátém udílení amerických hudebních ceny Grammy v Los Angeles naprosto dominovala zpěvačka Beyoncé. Proměnila šest z deseti nominací, což se zatím žádné jiné ženě v jednom ročníku nepovedlo. Nezískala však prestižní cenu za album roku, kterou za svou desku Fearless obdržela country zpěvačka Taylor Swift.

Americká hudební akademie také během slavnostního předávání cen vzdala hold zesnulému "králi popu" Michaelu Jacksonovi a připomněla si nedávné tragické zemětřesení na Haiti.

Beyoncé chyběly dvě ceny k tomu, aby vyrovnala rekord osmi ocenění přebraných během jednoho večera, jejž drží právě Jackson a také kytarista Carlos Santana. Celkem již Beyoncé, která loni poprvé vystoupila i v Česku, za svou kariéru získala 16 gramofonků.

V hlavních kategoriích se jí ale podařilo prorazit až letos. Dosud bodovala jenom žánrových. Swiftová celkem získala čtyři ocenění.

Poctu Jacksonovi uvedl zpěvák Lionel Ritchie. Připomněl, že umělci, který loni zemřel kvůli předávkování léky, nebyl lhostejný osud světa. Zpěvačky Celiné Dion, Carrie Underwood, Jennifer Hudson a zpěváci Smokey Robinson a Usher poté společně zazpívali Jacksonův ekologicky laděný Earth Song.

Součástí jejich vystoupení byla i premiérová projekce trojrozměrného klipu k této skladbě, který měl být součástí neuskutečněného Jacksonova comebackového turné.

Akademie pak zpěvákovi posmrtně udělila cenu za celoživotní dílo. V emocionálně vypjatém vystoupení ji převzaly dvě z jeho tří dětí, Paris a Prince. "Všechny jeho písně měly jednoduché poselství: lásku," uvedl mimo jiné Prince, který na veřejnosti promluvil vůbec poprvé.

Přehled hlavních ocenění Grammy:

ALBUM ROKU - Fearless - Taylor Swift

NAHRÁVKA ROKU - Use Somebody - Kings of Leon

SKLADBA ROKU - Single Ladies (Put A Ring On It) - Thaddis Harrell, Beyonce Knowles, Terius Nash & Christopher Stewart, songwriters (Beyoncé)

OBJEV ROKU - Zac Brown Band

NEJLEPŠÍ POPOVÁ ZPĚVAČKA - Halo - Beyoncé

NEJLEPŠÍ POPOVÝ ZPĚVÁK - If You Don't Know Me By Now - Seal

NEJLEPŠÍ DUO ČI SKUPINA - I Gotta Feeling - The Black Eyed Peas

NEJLEPŠÍ POPOVÉ ALBUM - The E.N.D. - The Black Eyed Peas

NEJLEPŠÍ TANEČNÍ NAHRÁVKA - Poker Face - Lady Gaga

NEJLEPŠÍ ROCKOVÝ ZPĚVÁK - Working On A Dream - Bruce Springsteen

NEJLEPŠÍ ROCKOVÉ ALBUM - 21st Century Breakdown - Green Day

NEJLEPŠÍ RAPOVÁ SKLADBA - Run This Town - Jeff Bhasker, Shawn Carter, Robyn Fenty, Kanye West & Ernest Wilson, songwriters (Jay-Z, Rihanna & Kanye West)

NEJLEPŠÍ COUNTRY ZPĚVAČKA - White Horse - Taylor Swift

NEJLEPŠÍ COUNTRY ZPĚVÁK - Sweet Thing - Keith Urban

Kompletní přehled ocenění ve 109 kategoriích najdete na www.grammys.com.

Související