Kdo zapaloval oheň v minulosti

Peking 2008

Trojnásobná olympijská vítězka gymnastka Li Ning

Turín 2006

Stefania Belmondo, běžky ně na lyžích

Athény 2004

Nikolaos Kaklamanakis, olympijský vítěz ve windsurfingu

Salt Lake City 2002

Členové amerického hokejového týmu přezdívaného „Zázrak na ledě“, který vyhrál v roce 1980 olympiádu v Lake Placid

Sydney 2000

překážkářa Cathy Freemanová

Nagano 1998

Krasobruslař Midori Ito

Atlanta 1996

Bývalý boxer Muhammad Ali

Lillehammer 1994

Norský princ Haakon

Začali s tím nacisté...

V moderní historii se olympijská pochodeň poprvé objevila v roce 1936 na olympiádě v Berlíně. Od roku 1964 se pochodeň pravidelně zapaluje v Olympiii v Řecku a absolvuje cestu do dějiště her.

Cesta olympijské pochodně do Vancouveru

Při cestě olympijské pochodně do Vancouveru se vystřídalo 12 000 lidí. Při své 106 dní trvající cestě, která skončí v pátek ve Vancouveru, urazí 45 000 kilometrů. Navštívila přitom každou kanadskou provincii a symbolicky se vezla na surfu, za psím spřežením nebo na povoze taženém koňmi.

Zapálení olympijského ohně je vždy mimořádně sledovanou a prestižní záležitostí, která se může stát i symbolem celých her. Třeba jako když v Atlantě v roce 1996 nastoupil před deseti tisíce lidí legendární boxer Muhammad Ali bojující s Parkinsonovou nemocí.

Na poslední ZOH v Turíně zapalovala olympijský oheň Stefania Belmondo, italská reprezentantka v běhu na lyžích. V Salt Lake City 2002 členové zlatého amerického hokejového týmu z 1980. Když hostila před 22 lety v Calgary olympiádu Kanada naposledy, zapálila olympijský oheň dvanáctiletá krasobruslařka Robyn Perryová.

Pořadatelé se vždy snaží vybrat co nejzajímavější osobnost či příběh. Organizátoři ve Vancouveru už odtajnili některé hvězdy posledního úseku štafety. Mezi slavnými osobnostmi, které v pátek ráno před zahájením her ponesou olympijský oheň, bude kalifornský guvernér a herec Arnold Schwarzenegger nebo dvojnásobný olympijský vítěz v atletice Sebastian Coe, který je předsedou organizačního výboru letních OH v Londýně 2012.

Pochodeň ponesou i známí Kanaďané - otec legendárního hokejisty Waynea Gretzkého Walter, astronautka Julie Payetteová, zpěvačka Jann Ardenová a bývalý brankář hokejistů Vancouveru Canucks Richard Brodeur. "Chceme opravdu velký závěr," uvedl šéf organizačního výboru (VANOC) John Furlong poté.

Ale kdo bude tím posledním, kdo zapálí oheň? Kandidátů je několik. Snad nejvíce se nabízí Wayne Grtezky, zřejmě nejlepší hokejista všech dob, který navíc dovedl v roce 2002 jako manažer Kanadu po téměř půlstoletí k olympijskému zlatu v Salt Lake City. Hráč přezdívaný The Great One dostal nejvíce hlasů i v anketě deníku Globe and Mail, aby zapálil olympijský oheň si přeje čtvrtina Kanaďanů. Představte si, že Gretzkymu předává pochodeň jeho otec Walter a o první příběh her je postaráno.

Na facebooku vznikla skupina s téměř 130.000 členy podporující Betty Foxovou (72), matku kanadské legendy Terryho Foxe. Rodák z Vancouveru přišel v 18 letech po léčbě rakoviny chemoterapií o nohu, o tři roky později v roce 1980 se rozhodl, že poběží přes Kanadu, aby získal peníze na výzkum rakoviny. Svůj běh byl nucen přerušit kvůli zhoršení nemoci po po 143 dnech a 5373km a když v roce 1981 zemřel, držela celá Kanada smutek.

Paralympionik Hansen nebo Pamela Andersonová?

Dalším možným kandidátem je Rick Hansen, kanadský paralympionik. Ten jako mladý nadějný atlet utrpěl v 15 letech při autonehodě vážná zranění a skončil na invalidním vozíku. Je známý pro svoji kampaň "Man in Motion Tour“, při níž v 80. letech ujel na vozíku téměř 25 000 mil.

Ze současných sportovců se dávají největší šance rychlobruslařce Cindy Klassenové, pětinásobné medailistce z posledních her v Turíně. Mezi jmény, která se objevila ve spekulacích kanadského tisku figuruje i bývalý kapitán hokejistů Vancouver Canucks Trevor Linden, herečka Pamela Andersonová kanadský ekolog a aktivista David Suzuki.

Z bývalých slavných sportovců je zmiňována třeba senátorka Nancy Greene Raineová, která v 70. letech úspěšně reprezentovala Kanadu v alpském lyžování. "Já to nebudu. Měl by to být někdo starý a respektovaný. Mohlo by mu být třeba 100 let a při zapalování by vedl ruku malého dítěte. Myslím, že by to skvěle ukázalo sport jako celoživotní záležitost pro všechny,“ uvedla Raineová před časem.