Web, od jehož založení uplyne v pondělí pět let, bylo původně určen pro volné sdílení domácího videa. Postupně se ale jeho záběr rozšiřoval o hudební klipy, filmy či videohry a z čistě zábavné služby se stala i služba veřejná. Svůj kanál na YouTube má dnes například i anglická královna, americký prezident či papež.

YouTube založili tři zaměstnanci společnosti PayPal Chad Hurley (32; nyní generální ředitel), Steve Chen (31; technický ředitel) a Jawed Karim (30; s firmou spolupracuje už jen jako poradce). Popularita webu raketově rostla, ale peníze nestačily mimo jiné proto, že inzerenti neměli zájem o reklamu vedle amatérského videa (projekt je dodnes ztrátový, v roce 2008 činila ztráta zhruba 470 milionů dolarů).

Kromě čistě domácího videa se začaly na YouTube brzy objevovat i sestřihy televizních pořadů, filmů či klipů, což vyvolávalo spory o autorská práva. A to zejména poté, co firmu koncem roku 2006 koupil Google (za 1,65 miliardy dolarů). V roce 2008 například muselo být z YouTube staženo tisíce videí kvůli sporu s vydavatelstvím Warner Music a loni byl například v Británii a Německu dočasně zablokován přístup k hudebním klipům kvůli sporům o výši plateb s ochrannými autorskými svazy.

Podobné problémy by měl částečně vyřešit společný projekt firmy Google s několika předními hudebními vydavateli, nazvaný Vevo, který byl loni spuštěn zatím jen v USA a Kanadě (i jinde lze ale přes YouTube na video z Veva narazit). Na tomto videoportálu, který za měsíc fungování předstihl v návštěvnosti MySpace, je možné sledovat desetitisíce oficiálních hudebních videí ve vysoké kvalitě či sestavovat osobní jukeboxy a sdílet je s přáteli. Služba je bezplatná, ale klipům předchází krátký reklamní spot. Časem mají být běžně na Vevo i přenosy koncertů.

Kromě hudebních klipů a amatérského videa lze na YouTube od roku 2008 legálně sledovat i starší seriály a televizní pořady a od loňska i některé celovečerní filmy. Google totiž uzavřel smlouvy s některými filmovými a televizními společnostmi a dělí se s nimi o příjmy z reklamy. Loni na podzim se objevila informace, že YouTube jedná s velkými hollywoodskými studii o možnosti půjčovat přes něj uživatelům filmy.

Po loňském úspěšném odvysílání koncertu skupiny U2 v přímém přenosu se YouTube chystá na další přímá vysílání, tentokrát ze sportu. Minulý měsíc bylo oznámeno, že si firma zajistila práva vysílat živě nejlukrativnější turnaj roku v kriketu.

Další službou, o niž YouTube právě obohacuje svou nabídku, je funkce RealTime, která je zatím k dispozici na základě pozvánek. Jejím prostřednictvím lze komunikovat s přáteli na YouTube v reálném čase - kromě seznamu přátel, kteří jsou on-line, je vidět i jaká videa sledují a jejich poslední aktivity. I bez této služby je ale už dávno možné na YouTube přidávat přátele, odebírat kanály či okomentovat jednotlivá videa.