Do sobotního olympijského závodu na středním můstku postoupilo kompletní české kvarteto skokanů na lyžích Jakub Janda, Antonín Hájek, Roman Koudelka a Lukáš Hlava. Bývalý vítěz Světového poháru Janda se blýskl ve Whistleru druhým místem, Hájek byl čtvrtý.

Na startu kvalifikace bylo 61 skokanů. Všichni čtyři Češi se vešli mezi postupující padesátku. Prvních deset závodníků podle pořadí Světového poháru mělo postup zajištěn automaticky.

"Je to jenom kvalifikace, ale určitě pomůže. Byly to dobré skoky a trochu jsem konec letu vypustil," řekl Janda. Oba Češi naznačili, že by případně mohli v sobotu útočit na stupně vítězů. "To bych úplně netvrdil, tam jsou asi jiní kandidáti na medaili, ale Jandys skákal dobře a můžeme být hodně vysoko," mínil Hájek.

Nejzkušenější český reprezentant Janda skočil svým prvním soutěžním pokusem na vancouverských hrách 105 metrů a nestačil jen na Němce Michaela Uhrmanna, jehož skok byl o metr delší. "Pořád mám rezervy a v závodě může být všechno jinak," uvedl Janda, že na závod je hodně špatná předpověď. "Je hlášeno hrozné počasí, snad ještě horší než na tréninky," připomněl jednatřicetiletý Janda čtvrteční déšť.

Stejnou délku jako Janda předvedl nečekaně i Hájek, jenž je českým rekordmanem v letech a menší můstky mu tolik nesedí. "Mamut a střední můstek je velký rozdíl, ale přechod mi nedělal takový problém. Byl to dobrý skok, dobrá kombinéza a spokojenost," usmíval se Hájek, kterému rozhodčí schválili kombinézu až den před kvalifikací.

Hájek těží z pohody

Z harrachovského skokana Hájka vyzařuje psychická pohoda. Trenér David Jiroutek upozornil, že skvěle technicky zvládá přechod z odrazu do letové fáze. "Poslední čas je pro mě dobrej. Daří se mi, a když je nálada dobrá, tak se to přenáší i na můstek," podotkl Hájek.

Osmnácté místo za rovných 100 metrů obsadil Roman Koudelka, Lukáš Hlava (95,5 m) se dostal do soutěže jako sedmatřicátý. "Pořád jsem musel letos někomu něco dokazovat, jestli sem patřím nebo ne, a hodně lidí to kritizovalo, až na mé blízké a pár vyvolených. Nebylo to jednoduché, ale házím to za hlavu. Jsem rád, že jsem tady a že jsem postoupil," řekl Koudelka.

Překonat nedůvěru mu mimo jiné pomohl i bývalý skokan Michal Doležal. "Řekl mi výbornou větu: skákej pro sebe a pro rodinu, a ať uděláš jakýkoli výsledek, tak ti budou držet pěsti," uvedl Koudelka.

Nervozitu rozháněl žonglováním

Nervozity před skokem ho zbavoval ještě pod věží fyzioterapeut Daniel Švec, s kterým Koudelka třeba žongloval, aby se rozptýlil. "Ale nervózní jsem byl hodně, odraz jsem hodně zpozdil, ale technika zůstala. A když z toho skočím sto metrů, tak to není na malém můstku málo," uvedl Koudelka, v minulé sezoně česká jednička.

Nejdelší pokus dne 107 metrů předvedl favorit Gregor Schlierenzauer z Rakouska, ačkoli jako jeden z předkvalifikovaných závodníků skákal z nižšího nájezdového okna. Závod o olympijské medaile na středním můstku začne v sobotu v 18:45 SEČ.

Trénink sjezdařů zrušen kvůli počasí

Dnešní třetí trénink lyžařů na olympijský sjezd byl kvůli špatným podmínkám zrušen. Muži měli ve Whistleru jet od 21:30 SEČ, závod o medaile je na programu v sobotu od 20:45.

Šanci na vyzkoušení trati mají stále ženy, jejich trénink byl pouze posunut o dvě hodiny na 22:00 SEČ. Lyžařky čeká v neděli superkombinace se sjezdem od 19:00.

Ženy zatím kompletní trénink neabsolvovaly, ten první byl ve čtvrtek kvůli mlze zrušen. Aby mohly jet o medaile, musejí alespoň jeden trénink zvládnout. Lyžaři ve čtvrtek svůj jediný povinný test odjeli.