Vybraná díla Dicka Francise

Smrt favorita (1962)

Cena krve (1967)

Hra s čísly (1981)

Cílová rovinka (1989)

Divocí koně (1994)

Mrtvý dostih (2007)

Talár a dres (2008)

Ve věku 89 let zemřel ve svém domě na Kajmanských ostrovech britský spisovatel detektivních románů Dick Francis. Podle serveru BBC to oznámila jeho rodina. Bývalý úspěšný žokej a sportovní novinář napsal čtyři desítky knih, které se téměř všechny odehrávaly v dostihovém prostředí.

To Francis za více než čtyřicet let tvorby povýšil na svou charakteristickou značku - žádného jiného autora si široká veřejnost v Evropě i zámoří nespojovala s koňmi a dostihy tak snadno jako jeho.

Pohřeb se bude konat v rodinném kruhu na ostrově Grand Cayman, v Londýně se pak uskuteční bohoslužba. Buckinghamský palác oznámil, že také britská královna Alžběta truchlí.

Nešťastný pád na rovině

Richard "Dick" Francis se narodil 31. října 1920 v městečku Lawrenny v jižním Walesu. Od malička si přál být žokejem. Za války se však musel svého snu vzdát a stal se pilotem RAF.

Po skončení války se ke koním vrátil a na bristkých ostrovech se prosadil jako šampion překážkových žokejů. Celkem vyhrál 350 dostihů a jezdil pro většinu elitních dostihových majitelů své doby včetně královny matky, která byla i později jeho věrným fanouškem.

Nejslavnějším okamžikem Francisovy kariéry se paradoxně stal ten nejbolestnější.

V roce 1956 měl na dosah vítězství ve Velké národní v královských barvách s hnědákem Devon Lochem, ale v cílové rovině došlo ke kuriózní situaci, kdy kůň skočil na rovném úseku naprázdno, dopadl na břicho a Francisova životní šance se rozplynulo.

Později se mnohokrát spekulovalo o tom, zda Devon Loch v klíčovém okamžiku neutrpěl srdeční slabost. Několik minut po incidentu byli kůň i jezdec opět v pořádku, ale o vítězství dávno přišli.

Francis krátce nato ukončil jezdeckou kariéru. Později opakovaně říkal, že kdyby tenkrát Velkou národní vyhrál, nikdy by se nestal spisovatelem. Bolestivou prohru přijal sportovně.

"Byl to člověk, kterého v dostihovém světě měli všichni rádi. A ti všichni věděli, že to byl gentleman, ale myslím si, že zůstane v paměti kvůli tomu okamžiku porážky ve Velké národní a důstojnosti, kterou ukázal," řekl v neděli slavný dostihový komentátor John McCririck.

"Francisovky"

Hledání nové životní náplně Francise zpočátku přivedlo jako mnoho jeho předchůdců i následníků do médií. Až do roku 1973 se živil jako dostihový novinář.

Zároveň ale začal svou dokonalou znalost prostředí využívat i jinak. Svou první detektivku Smrt favorita, která začíná smrtelným pádem špičkového amatérského jezdce na dráze, publikoval v roce 1962. V následujících letech psal jednu detektivku ročně a časem se stal spisovatelem na plný úvazek.

Celkem napsal 42 knih, které záhy získaly přívlastek "francisovky". Autor postupně pro své čtenáře vyvinul svébytnou odnož detektivního románu z dostihového prostředí, který postupně získal ustálená pravidla.

Kromě koňského prostředí se zápletka vyprávěná v ich formě vždy točila ještě kolem jedné specifické oblasti od létání a malířství až po těžbu diamantů či provozování luxusní restaurace. Hlavní hrdina však byl vždy více či méně ukotven v dostihovém světě. Dříve či později přišlo několik peripetií a kolizí, hraničících často s fyzickou likvidací hrdiny, a několik nečekaných zvratů.

Nejznámější autorovou postavou se stal jednoruký soukromý detektiv Sid Halley, který vystupuje hned ve třech "francisovkách" a jeho příběh se kontinuálně vyvíjí napříč více případy, což je ve Francisově tvorbě spíše výjimečné.

Svůj talent pro dokonalé načasování pointy Francis hned několikrát rozvinul také v kratších povídkových prózách, které později vydal pod souborným názvem Pole pro třináct.

Podle spisovatelova mluvčího se dosud prodalo přes 70 milionů kusů "francisovek", které byly přeloženy do více než 20 jazyků. Francis se tak právem řadí k nejúspěšnějších detektivním autorům na světě.

Česká stopa

Dick Francis strávil poslední léta života na Kajmanských ostrovech. Po smrti své manželky Mary, která byla jeho věrnou spolupracovnicí a starala se mu o řešerše, v roce 2000 psaní přerušil.

O šest let později se však k němu znovu vrátil knihou Rozkazem. Se svým synem Felixem pak vytvořil další dva romány Mrtvý dostih a Talár a dres.

V Česku byla Francisovou "dvorní" překladatelkou senátorka a lékařka Jaroslava Moserová, která zemřela v roce 2006. Francis věnoval její památce právě knihu Rozkazem, v níž se naposled vrátil na scénu detektiv Sid Halley. S Moserovou se dlouhá léta přátelil, opakovaně s ní navštívil i dostihy v Pardubicích.

Poslední Francisovu knihu Talár a dres vydalo nakladatelství Olympia loni v květnu. Jejím hlavním hrdinou je obhájce Geoffrey Mason, který se zúčastňuje dostihů jako amatérský jezdec.

Právě tato profese patřila ve "francisovkách" k nejčastějším a nejvděčnějším - vypravěč zručně ve svém volném čase jezdil dostihy, na živobytí si ale vydělával ve zcela odlišném - a čtenářsky často vděčném - prostředí.

"Žádná jiná nová Francisova kniha v Olympii již nevyjde, protože Felix Francis přešel k jiné agentuře, která bude v ČR spolupracovat s vydavatelstvím Euromedia," nechal se slyšet  výrobně-obchodní ředitel nakladatelství Olympia Alexandr Žurman.

Dick Francis patřil od 70. let minulého století k nosným autorům nakladatelství Olympia. Prvních vydání Francisových knih se podle Žurmana prodávalo kolem 40 000 kusů, nakladatelství navíc už v 90. letech založilo početný fanouškovský Klub čtenářů knih Dicka Francise.

"Na skladě máme všechny Francisovy tituly, takže jeho knihy z vydavatelství Olympia ještě z trhu nezmizí," podotkl Žurman.