V bytě Melvyna Mildinera (31 let) od úterka vyzvání telefon a jeho e-mailová schránka je přeplněna. Sám  Brit, který dlouhodobě žije v Izraeli, je šokován – v pondělí večer si totiž šel lehnout se zápalem plic a když se ráno probudil, zjistil, že po něm pátrá Interpol.

Důvod? Jeden z členů „vražedného komanda“, které koncem ledna zabilo v Dubaji vysoce postaveného člena militantního hnutí Hamás Mahmúda Mabhúha, se po příletu do Emirátů prokázal pasem s Mildinerovým jménem.

„Nemám tušení, jak můžu očistit své jméno. Interpol na mě má zatykač. Nevím, jak budu cestovat,“ řekl postižený Brit listu The Jerusalem Post. Brání se tím, že data zveřejněná v úterý dubajskými úřady dokonce ani nesouhlasí s těmi v jeho dokladech.

„Datum narození je špatně. V Dubaji jsem nikdy nebyl. Někdo někde se rozhodl použít k něčemu mou identitu,“ popisuje rozhořčeně a dodává, že chce celou věc řešit s právníky. „Nevím, co mám dál dělat. Dostávám nabídky snad do všech televizních pořadů, dokonce i do takových, o kterých jsem nikdy neslyšel,“ vypráví.

Podobně postižený je i Paul Keely (42 let), zedník, který žije a pracuje v kibucu na severu Izraele. „Když jsem o tom poprvé uslyšel, okamžitě jsem se ujistil, že pas je tam, kde má být. Nikdo ho neukradl, takže nevím, co se proboha děje,“ sdělil listu Daily Telegraph.

Jejich podezření, že pasy byl zfalšovány, potvrdila i Velká Británie. Také Irsko a Německo, odkud pocházejí další údajní zabijáci, uvedly, že číslo pasu zveřejněné dubajskými úřady, vůbec neexistuje.

Dohady o roli Mossadu

Dubajské úřady neuvedly, kdo by mohl stát v pozadí celé velmi operace, popsaly ji však jako velmi dobře propracovanou. Vyšetřovatelé také uvedli, že možné „velící centrum“ akce by mohlo být v Rakousku. V reakci na vraždu už Spojené arabské emiráty podepsaly soudní dohody s některými evropskými státy, které by měly usnadnit vyšetřování a vydání podezřelých.

Světová média se už od nalezení Mabhúhova těla snaží vyvrátit či potvrdil teorii, že by za vraždou mohl být izraelský Mossad. Ten totiž usiloval od zadržení Mabhúha, který měl hrát hlavní roli v pašování zbraní do pásma Gazy, už od roku 1989.

Deník Haarec v úterý přinesl analýzu, kde se snažil poukázat na společné znaky dubajské vraždy a dalších akcí Mossadu. Britský The Guardian navíc upozorňuje, že právě užívání pasů druhých zemí je častou praxí izraelských tajných služeb. V roce 1987 kvůli tomu došlo k roztržce mezi židovským státem a Británii, o deset let později se provalil podobný incident s falešnými kanadskými dokumenty. A nakonec v roce 2005 byli na Novém Zélandu zadrženi dva Izraelci, kteří se snažili získat tamní cestovní doklady nelegální cestou.

Bývalý důstojník Mossadu Rami Jigal nicméně rádiu izraelské armády řekl, že vražda „nevypadá jako izraelská operace“. Izraelská vláda doposud celý incident nekomentovala.