Před rokem o ní mluvilo jen pár zasvěcených. A letos skoro není dne, aby se o výstřední třiadvacetileté Newyorčance s italskými kořeny nepsalo. Singly Poker Face, Paparazzi či Bad Romance ovládly komerční rádia i hudební televize, jejich interpretka sbírá jednu prestižní hudební cenu za druhou. Lady Gaga se stává novým popovým fenoménem.

Nekonvenční umělkyně díky svému excentrickému zjevu a zálibě strhávat na sebe pozornost za každou cenu byla zpočátku především vděčným soustem pro bulvární plátky.

Jenže pak o bývalé striptérce, jež se netají drogovou minulostí, začali s uznáním mluvit přední hudební kritici - jako o umělkyni, jejíž hudební nápady, nepochybný talent a jevištní invence na současné popové scéně dlouho chyběly.

Ke královně v rudém latexu

Před dvěma týdny na udílení cen americké hudební Akademie slavila Lady Gaga hned dvě ceny Grammy. A v noci na včerejšek se stala hlavní hvězdou londýnského ceremoniálu předávání Brit Awards, kde završila "zlatý hattrick".

Podle názoru britské hudební akademie je nejlepší zahraniční zpěvačkou současnosti, objevem roku a její debutové album The Fame je nejlepší mezinárodní deskou uplynulého roku.

Lady Gaga, vlastním jménem Stefani Joanne Angelina Germanotta, pod vyšperkovanou avantgardní slupkou postupně odkrývá mnohem víc než jen prvoplánovou touhu vyrazit svému publiku dech pečlivě dávkovanou "kontroverzí". Gaga hraje na jistotu.

Provokativní image, extravagantní kostýmy, videoklipy i jevištní kreace, kterými od počátku kariéry šokuje, kdekoliv se objeví, se staly nezbytnými ingrediencemi jejího burleskního popového "cirkusu".

Na červeném koberci obvykle víc odhalí, než skrývá, tu během koncertu umělecky "vykrvácí" na jevišti, jindy namísto taneční skupiny představí publiku dekadentní variaci na sado-maso salón, načež se královně Alžbětě II. přijde představit oblečená v krvavě rudém latexu.

Podstata jejího úspěchu je však stejná jako v případě jejího spolupracovníka, nedávno zemřelého britského designéra Alexandra McQueena. Krásu záměrně mísí s ošklivostí, provokativní projev je jen chytře zvolenou maskou tvrdě pracující profesionálky. Rafinovaná strategie skvěle vychází.

Freddie Mercury nové doby

Její debut The Fame (Sláva), na němž zpěvačka v elektrizujícím koktejlu mísí žánr glamrocku, elektropopu a dancefunku, ovládl hitparádu magazínu Billboard, během roku Lady Gaga prodala osm milionů alb a díky rozmachu digitálních prodejů má na kontě pětatřicet milionů prodaných singlů.

Nyní deska The Fame vychází ještě v rozšířené dvoudiskové reedici - pod názvem The Fame Monster. Times Online ji v recenzi označil za novodobou dívčí inkarnaci Freddieho Mercuryho, New York Times její balady zase připodobňuje k nejlepším skladbám Davida Bowieho.

Lady Gaga je zkrátka neodolatelně zábavná - a její pojetí současného popu mezi obvyklou mainstreamově limonádovou produkcí působí jako závan čerstvého větru. Není divu, že triumfuje.

Související