Zemřela novinářka a spisovatelka Zdena Frýbová, autorka knih Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky či Robin. Na kardiologické klinice Fakultní nemocnice Motol v Praze v noci na dnešek podlehla následkům dlouhé vážné nemoci, bylo jí 75 let. ČTK o úmrtí informovala mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Ve svých knihách se Frýbová věnovala tématům z oblasti zdravotnictví, psychologie a sociologie, profesní romány připomínaly styl Arthura Haileyho. Ve svých knihách propojovala psychologické, kriminalistické a reportážní postupy.

Velmi populární byly romány humoristické. K nim se řadí kniha o svérázném foxteriérovi Robin; pokračování osudů psích hrdinů pojmenovala Malinkatý kretén a Robin Druhý a jeho rodina. Robinovy popularity využila v roce 1992 k založení nadace Robin pro zvířata v tísni.

Frýbová se narodila 30. srpna 1934 v Praze v úřednické rodině. V roce 1953 maturovala na pražském reálném gymnáziu. Poté až do roku 1968 byla zaměstnána jako administrativní pracovnice v závodním středisku a v Dřevařských závodech v Mariánských Lázních.

Pak se stala novinářkou a spisovatelkou z povolání. Publikovala v různých českých a slovenských periodikách. První dvě knihy vydala pod jménem Zdenka Redlová. Pod tímto pseudonymem vydala tituly Rok na haciendě (1963) a Příběh z lékárny (1965).

Související