Fakta

Objem importu ropy ze S. Arábie do Číny 1,13 mil. barelů za den k 31.12.2009

Do USA 0,84 mil. barelů za den k 31.12.2009

Objem vývozu ropy ze Saúdské Arábie do Spojených států se poprvé za dvě desetiletí propadl pod psychologickou hranici jednoho milionu barelů za den. Podle prosincových statistik tak Čína, která tento limit překročila o 130 tisíc barelů za den, vytlačila USA z pozice předního odběratele saúdské ropy.

Jedním z důvodů snížení americké poptávky po černém zlatu je pokles celkové spotřeby energie. Zatímco v roce 2000 tvořil podíl USA na celosvětové spotřebě energie 25 procent, dnes je to pouze 20 %. Naopak Číně vzrostl podíl z 10 na 18 procent.

K poklesu dodávek ropy do USA, jež činily v prvních jedenácti měsících loňského roku 998 tisíc barelů za den, významně přispěla snaha Bílého domu o diverzifikaci ropných dodávek. USA začaly více spoléhat na Kanadu, která nahradila Saúdy na místě předního dodavatele ropy, na Brazílii a Afriku - Nigérii a Angolu.

Naopak raketové tempo růstu čínské ekonomiky, které dosáhlo ve třetím čtvrtletí loňského roku 10,7 procenta, pobízí Peking ke zvýšení nákupů ropy. Rijád se vyšplhal na první místo v zásobování Číny černým zlatem. Jeho podíl na celkovém importu se loni zvýšil na 21 %, v roce 2005 to bylo 17,5 procenta.

Podobný vývoj se očekává i nadále, neboť Čína bude chtít pravděpodobně snížit své nákupy v Iránu, který je pod mezinárodním tlakem kvůli svému jadernému programu. Rijád ropnou politiku Číny vítá, přestože léta nutil státní ropnou společnost Saudi Aramco, aby na prvním místě svých odběratelů držela Spojené státy. To se změnilo před sedmi lety, kdy se uvolnila přísná strategie protežování USA.

Podle deníku Financial Times je současný trend důkazem toho, že se geopolitická ropná síla přesouvá ze západu na východ. "Čína nabízí jistou poptávku, tedy to, po čem dlouhou dobu ropné státy toužily," vysvětluje John Sfakianakis, hlavní ekonom rijádské banky Banque Saudi Fransi. "S tím, jak se poptávka na východě probouzí, začíná se Saúdská Arábie otáčet na východ," dodává.

Podle analytiků oslovených Financial Times by vztahy mezi Spojenými státy a Saúdy neměly být nijak výrazně narušeny - alespoň ne v dohledné době.

Čína hodlá letos navýšit kapacitu rafinérií o 31,5 milionů metrických tun ročně. To znamená, že zpracuje 515 milionů tun za rok neboli 10,3 milionů barelů denně. Uvedla to největší čínská energetická společnost China National Petroleum Corporation. V červnu by se měla zprovoznit rafinérie v provincii Guanxi, jež má kapacitu 10 milionů tun ročně.


Čína nabízí jistou poptávku, tedy to, po čem ropné státy toužily.

John Sfakianakis, hlavní ekonom Banque Saud Fransi