Další vzácné komiksy

Marvel Comics No. 1 (1939) – poprvé se zde objevil Human Torch, odhadovaná cena $420,000


All-American Comics No. 16 (1940) – poprvé se zde objevil Green Lantern, odhadovaná cena $220,000


Captain America Comics No. 1 (1941) – poprvé se zde objevil Captain America, odhadovaná cena $160,000


Amazing Fantasy No. 15 (1962) – poprvé se zde objevil Spider-Man, odhadovaná cena $44,000


Fantastic Four No. 1 (1961) – poprvé se zde objevila Fantastická čtyřka, odhadovaná cena $37,000

Komiksoví fanoušci mají jedno oblíbené téma: Kdyby se proti sobě postavili Superman a Batman, kdo by zvítězil? Aukční síň Heritage Auction Galleries v Dallasu jim přinesla odpověď - neznámý majitel tam ve čtvrtek vydražil historický výtisk s Batmanem za 1 075 500 dolarů, přibližně 20,7 milionů korun.

Bylo to sedmadvacáté číslo časopisu Detective Comics, kde se v květnu 1939 poprvé představil hrdina, který se obléká jako netopýr, aby naháněl strach zločincům. Jak bylo tehdy zvykem, nebyla to ani jeho série, objevil se pouze jako host v šestistránkovém příběhu.

Dnes se řada stále jmenuje Detective Comics, ale patří výhradně Batmanovi a je nejdéle vycházející měsíční řadou na světě. V březnu vyjde sešit s označením #862. Postava se zrodila v hlavě Boba Kanea, který je také autorem obálky s křiklavě žlutým pozadím (na obrázku).

Komiks stál ve třicátých letech deset centů. Cena rostla společně s oblibou Batmana, který patří k nejpopulárnějším superhrdinům na světě. V 60. letech za něj původní majitel zaplatil 100 dolarů.

Od organizace Certified Guaranty Company, která určuje hodnotu vzácných výtisků a zachovává je, získal vydražený exemplář Detective Comics #27 známku 8.0 z deseti možných.

Číslo označuje zachovalý výtisk, navzdory tomu, že vyšel před více než sedmdesáti lety. Stejnou známku dostal první Supermanův sešit Action Comics #1, který se v pondělí vydražil za rovný milion dolarů.

Dvě milionové částky v odstupu několika dní jsou bezprecedentní. Ještě minulý rok v březnu vzbudila ohlas aukce prvního komiksu se Supermanem, jejímž výsledkem byla nabídka 317 tisíc dolarů. Ukázalo se, že tak velkým fanouškem „Muže z oceli“ je John Dolmayan, bubeník kapely System of a Down.

Do dnešního týdne tedy komiksový sešit nepokořil ani hranici půl milionu dolarů. V tabulce uvádíme přehled dalších komiksů, ve kterých se poprvé objevily některé postavy. Uváděné ceny jsou z publikace Official Overstreet Comic Book Price Guide z roku 2007.

 

Související