Čína v soboru naznačila, že dříve či později umožní další růst kurzu jüanu, k žádnému časovému rámci revalvace se ale nezavázala. Čína už na začátku letošního roku začala zvolna opouštět mimořádně podpůrnou měnovou politiku, s jejíž pomocí podporovala domácí ekonomiku. K tomu využívala i nízkého kurzu jüanu, na jehož uvolnění tlačí nejen USA, ale také Evropská unie.

Čína už dlouho drží kurz jüanu (CNY) navázaný na dolar a povoluje pouze nepatrné výkyvy. K mírné revalvaci naposledy sáhla v polovině roku 2008, kdy stanovila kurz na 6,83 CNY/USD. Úředně stanovený kurz na tak nízké úrovni měl Číně pomoci udržet konkurenční schopnost exportních firem i během celosvětové krize, je ale trnem v oku mnoha zahraničních partnerů, a to nejen z USA a Evropy.

Guvernér centrální banky Čou Siao-čchuan během výročního projevu před členy zákonodárného sboru řekl, že Peking nakonec bude muset zvláštní politiku jüanu opustit. "Praxe ukázala, že tato politika obstála a přispěla k oživení jak naší, tak světové ekonomiky," řekl guvernér. "Dříve či později vyvstane otázka, jak tuto politiku ukončit," dodal.

"Když budeme muset tuto mimořádnou politiku opustit a vrátit se k běžné hospodářské politice, musíme být velmi obezřetní v otázce správného načasování. A to včetně směnného kurzu žen-min pi," řekl guvernér. Žen-min pi, v anglickém přepisu renmin bi, je oficiální název čínské měny. Většinou se ale používá hovorovější termín jüan.

Peking se zdráhá poskytnout konkrétnější informace k případné revalvaci měny. Má obavy z příliš silného přílivu kapitálu, pokud spekulanti vycítí, že jüan začne zpevňovat.

Guvernér dal také najevo obavy, zda si americké cenné papíry udrží svou hodnotu. To je pro Čínu velmi důležité, protože Čína je jedním z hlavních věřitelů Spojených států a drží hlavně dluhopisy tamní vlády. Guvernér ale dodal, že americký dolar je stále měnou číslo jedna v mezinárodním obchodě i v toku investic.

Letos? Kurs jüanu v zásadě stabilní

Guvernér o měnové politice hovořil krátce po tom, co banka potvrdila slova, která o den dříve na toto téma pronesl čínský premiér Wen Ťia-pao. Ten řekl, že Čína letos bude kurz jüanu udržovat "v zásadě stabilní". Podle ekonomů je taková formulace dost široká na to, aby umožnila provést novou revalvaci měny. Rozhodnutí ale bude na premiérovi a schválit je bude muset kabinet.

Čínská centrální banka už letos dvakrát sáhla ke zvýšení povinných minimálních rezerv, což je procento vkladů, které komerční banky musejí držet v rezervách. Na rozdíl od Austrálie nebo Malajsie ale Čína prozatím nesáhla ke zvýšení úrokových sazeb. Investoři tak nemají žádné vodítko k tomu, kdy by Čína mohla opustit nynější podpůrnou politiku.

Čínské banky ve snaze podpořit ekonomiku v posledním roce zvýšily poskytování úvěrů. Guvernér ale dnes banky upozornil, aby byly opatrné a nepouštěly se do riskantních transakcí. Především nemají poskytovat úvěry místním vládám, které ručí jen pozemky. Jednak tím přispívají k nebývalému růstu cen půdy, jednak riskují, že hodnota zástavy prudce klesne.

Čínská ekonomika navzdory globální krizi prudce roste, i když tempo růstu není zdaleka tak vysoké, jako bylo v roce 2007. Země si však udržuje více než osmiprocentní růst, v němž by měla pokračovat i letos.