Sedmimetrovou plastiku sestavenou z desítek tisíc klíčů dnes na pražském náměstí Franze Kafky odhalil výtvarník Jiří David. "Klíčovou sochou" chce prý umělec přispět k diskusi o situaci v české společnosti 20 let po sametové revoluci.

Plastiku tvoří nápis Revoluce, písmena stojí nad sebou, největší "R" postupně drtí všechna, která jsou pod ním. Podle Davida dílo symbolizuje revoluci, jež požírá sama sebe.

Socha je sestavena z různých fontů, například "R" připomíná písmenko uvozující název novin Rudé právo, někdejšího listu komunistické strany. Písmeno "E" je použito z nápisu na toaletním papíru prodávaném za socialismu, "V" má symbolizovat vatu a poslední spodní "E" má připomínat rozdrcenou komunistickou legitimaci.

Celý nápis má pak podle výtvarníka také vyjadřovat, že ne vše je dané a že ani současná politika není definitivní.

Agentura Dobrý den, která eviduje tuzemské rekordy ve všem možném, hned dnes sochu zapsala do české knihy rekordů. Je sestavena z 85 tisíc klíčů a pracovalo se na ní 2 700 hodin.

Klíče sesbírali lidé z celého Česka, kteří přes internet hlasovali o návrzích, kam plastiku umístit. Zvítězila Praha, socha z náměstí Franze Kafky poputuje i do dalších českých a moravských měst, poté se bude hledat definitivní místo v Praze.

"Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji," říká o své práci David.

Klov 0073ocha Jih006f0020DavidaVznik Klíčové sochy podpořil jeden z mobilních operátorů, který u příležitosti dvacátého výročí 17. listopadu 1989 uspořádal veřejnou sbírku klíčů. Lidé do jeho prodejen přinesli celkem 85 741 klíčů. Veškeré informace je možné najít na adrese www.klicovasocha.cz.

Třiapadesátiletý David patří k významným současným umělcům v Česku. Zabývá se různými žánry a médii. V 80. letech byl jedním ze zakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu.

David působí také jako pedagog, publicista a kritik. Je glosátorem uměleckého dění, galerijního provozu i kulturní politiky. Loni mu Galerie hlavního města Prahy uspořádala retrospektivu, později ji viděli také návštěvníci Moravské galerie v Brně.

Související