Podmínky, v nichž se rodí čínský ekonomický zázrak často ani zdaleka neodpovídají světovým standardům. Přesvědčili se o tom i pořadatelé letošního světového šampionátu ve fotbale, které v létě uspořádá Jihoafrická republika. Továrna v Šanghaji, jež vyrábí maskota pro šampionát, musela podle agentury Reuters přerušit produkci kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám, které v ní panují.

Třináct hodin práce za tři dolary

Britský list News of the World už v lednu informoval o tom, že postavičky leoparda se zelenou hřívou Zakumaniho vznikají v nedůstojných podmínkách. Často nezletilí čínští dělníci prý pracují ve špinavém prostředí v až třináctihodinových směnách a dostávají směšný plat tři dolary za den.

Společnost Global Brands Group, která zakázku jménem mezinárodní federace FIFA zprostředkovala, nařídila zastavení prací, dokud v továrně nedojde ke zlepšení situace.

To je v Číně standard

Zástupci továrny, kde se vyráběly suvenýry také pro olympijské hry v Pekingu, se brání. "V čínských podmínkách je prostředí v naší továrně, pokud ne úplně nejlepší v zemi, tak rozhodně nadstandardní," citoval nejmenovaného představitele jihoafrický deník Times.

Rozhodnutí vyrábět maskota a další suvenýry pro MS v cizině vyvolalo v Jihoafrické republice, kde panuje pětadvacetiprocentní nezaměstnanost, velkou nevoli. Odbory kvůli tomu pohrozily protestními akcemi během šampionátu, který začne 11. června.