Pravidelná americká výroční zpráva o lidských právech se znovu zajímá o špatnou situaci Romů v České republice a na Slovensku. Vyplývá to z čtvrtečního vyjádření Michaela Posnera z amerického ministerstva zahraničí, které dokument vypracovalo. Spojené státy již Česku a Slovensku špatnou ochranu práv romské menšiny vytkly minulý rok.

Posner uvedl, že podle něj je současný svět plný konfliktů, které dopadají na zranitelné skupiny obyvatel. Týká se to například uprchlíků v Afghánistánu či krutého zacházení s homosexuály v Ugandě. "Jedná se také o Romy v mnoha evropských zemích, včetně Itálie, Rumunska, Maďarska, Slovenska a České republiky," dodal Posner.

"Romové (v Česku) čelí vysoké úrovni chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a rozšířené diskriminace v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a bydlení," stojí ve zprávě. Situaci Romů údajně komplikuje i nedostatečná veřejná doprava, která "omezuje pracovní příležitosti mimo ghetta, a Romové tak spíš nemohou přijímat práci dál od svých domovů".

Mluvčí české Amnesty International Eva Dobrovolná řekla, že Amerika má s existencí takzvaných ghett vlastní zkušenosti. "Možná i proto je vůči tomuto problému vnímavější a zohledňuje jej ve svém hodnocení České republiky," řekla Dobrovolná.

Zpráva zmiňuje i to, že některé restaurace a bary odmítají romské zákazníky. Dokument také zmiňuje několik útoků neonacistů proti Romům a příslušníkům dalších menšin.

Američané si všimli i kauzy udělování falešných titulů

Česka obsáhlá zpráva mimo jiné také zmiňuje případ Vietnamce, který loni v Brně zemřel po konfliktu s policisty. Všímá si také kritiky kastrací sexuálních delikventů, se kterou se loni v únoru na Česko obrátil Výbor Rady Evropy.

Do jejího hledáčku se dostaly také negativní ohlasy na takzvaný náhubkový zákon, který loni mimo jiné zakázal zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení a zveřejňování informací z policejních odposlechů.

Zpráva také zmiňuje mnoho případů korupce, o kterých loni informovala česká média. Mimi jiné si všímá aféry s udělováním falešných titulů na plzeňské právnické fakultě či podezření na korupci při uzavírání kontraktu na pronájmy stíhaček Gripen. Zahrnuje i vyjádření mezinárodních organizací, podle nichž je korupce v Česku velký problém.

Problémem v zemi je prý i obchodování s lidmi kvůli prostituci a práci, byť je české zákony zakazují. Dopouštějí se jej především cizinci. "Většina žen prodávaná za účelem komerčního sexuálního zneužívání pocházela ze Slovenska, Ukrajiny, Ruska a dalších republik bývalého Sovětského svazu. ... Mezi cílové země patřilo Nizozemsko, Dánsko, Británie, Švýcarsko a Německo," stojí ve zprávě.

Na Slovensku se podle zprávy špatně zachází s Romy, USA mají dále obavy i o nezávislost justice a korupci. Všímají si násilí proti ženám a dětem, obchodování s nimi a diskriminaci menšin, především romské. Ve své zprávě Obamova administrativa kritizuje i povolební pronásledování opozice v Íránu, čínské zásahy proti volnému toku informací a vraždy a únosy na severním Kavkazu.

Spojené státy sledují situaci ve 194 zemích. Zpráva, kterou dnes představily, je prvním přehledem dodržování lidských práv ve světě vypracovaným administrativou současného amerického prezidenta Baracka Obamy. Připravovalo ji asi 1000 lidí. Americké ministerstvo zahraničí zprávu vydává od roku 1977, pravidelně tím vzbuzuje negativní reakce vlád kritizovaných zemí.