Na tiskové konferenci uspořádané v závěru výroční schůze čínského parlamentu premiér prohlásil, že odpovědnost za "vážné poškození" vztahů leží na Spojených státech, které by měly podniknout kroky k nápravě.

Wen naznačil, že roztržku způsobenou nedávnými kroky Washingtonu Peking nepovažuje za uzavřenou. Příčinou ochlazení vztahů byly kromě dodávek zbraní Tchaj-wanu a setkání Obamy s tibetským duchovním vůdcem neshody v názorech na problémy světového obchodu a americká kritika metod, jakými Čína kontroluje internetový provoz.

O vztazích Číny s Tchaj-wanem ale premiér hovořil spíše smířlivě. Prohlásil, že "spor mezi bratry nemůže ignorovat krevní pouto" a vyjádřil přesvědčení, že přetrvávající problémy se podaří vyřešit.

Čínský premiér se v odpovědi na dotazy novinářů vrátil i k diplomatickému incidentu na loňském summitu o klimatických změnách v Kodani. Wen Ťia-pao tam byl kritizován za neúčast na schůzce světových vůdců, které se zúčastnil i Barack Obama. Wen v neděli prohlásil, že o schůzce nebyl formálně informován a nedostal ani pozvání. Záležitost označil za "dosud nevysvětlenou záhadu".

Tisková konference následovala po skončení pravidelného výročního zasedání čínského parlamentu. Po dvoutýdenním jednání poslanci schválili státní rozpočet a volební reformu, která odstraňuje nevyvážené zastoupení městských a venkovských oblastí ve Všečínském shromáždění lidových zástupců.

Předseda zákonodárného shromáždění Wu Pang-kuo v závěrečném projevu k poslancům prohlásil, že řešení nynějších hospodářských problémů musí země hledat v souladu se zájmy dlouhodobého rozvoje. Za úkol číslo jedna označil zajištění rovnováhy mezi zachováním trvalého hospodářského růstu a celkovou restrukturalizací ekonomiky.

Čína se vyhnula důsledkům globální finanční krize jen díky masivním úvěrům a vládním stimulům v celkové výši kolem 1,4 bilionu dolarů (téměř 26 bilionů korun). Přestože hospodářský růst se v posledním čtvrtletí loňského roku vrátil na 10,7 procenta, ekonomický výhled je podle čínských expertů nejistý.